Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

KAWY ZIARNISTE – PODSTAWOWE INFORMACJE

2016-06-15
KAWY ZIARNISTE – PODSTAWOWE INFORMACJE

Zaawansowani smakosze kawy być może z pewnym politowaniem spoglądają na tych, którzy nie zważają na to, czy kawa, którą wybierają, jest rozpuszczalna, mielona czy ziarnista. Czasem ci pierwsi będą z dezaprobatą kręcić głową, gdy tych drugich nie specjalnie interesuje, czy kupowane kawy ziarniste są tak zwanymi kawami smakowymi, czy naturalnymi, czy są świeże, czy są pakowane w torbę z odpowiednim wentylkiem itd. Ale czy taka ocena jest słuszna? Przecież nie wszyscy muszą się kawą interesować, dowiadywać, które z kaw ziarnistych mogą być lepsze, a które gorsze. Nie każdy musi chcieć wiedzieć, dlaczego pewne kawy mielone mogą smakować lepiej, a niektóre gorzej. I raczej nie będą skłonni się dowiadywać, ani zadawać sobie zbyt wielu pytań, gdy kawa, którą piją obecnie „przecież im smakuje”. Ale może jednak warto, by spróbowali? A w tym tekście postaramy się odpowiedzieć, dlaczego.

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia tytułu. Co prawda, nie będziemy wyłącznie mówić o kawach ziarnistych, ale na nich przede wszystkim się skupimy, ponieważ to tutaj zaczyna się prawdziwe morze argumentów, które mogą niejednego zachęcić do zgłębiania tematu.

1. Dlaczego powinniśmy pić tylko kawy świeżo-palone?

2. Jakie kawy mielone należy kupować?

3. Dlaczego nie warto kupować kaw ziarnistych aromatyzowanych?

4. Jak określić, czy kawa ziarnista jest najwyższej jakości?

Dlaczego powinniśmy pić tylko kawy świeżo-palone?

Czemu daty palenia są tak ważne? Dlaczego świeżość kawy ma takie znaczenie? Odpowiedzi na te pytania są jedynie z pozoru oczywiste. Możliwe, że są one oczywiste dla większości tych, którzy właśnie czytają ten tekst, bo skoro zdecydowali się na jego lekturę, to zapewne etap zaciekawienia tematem już się dla nich rozpoczął, a więc wiedzą, że ze świeżością kawy jest bardzo podobnie jak np. ze świeżością chleba. Ale co z tymi, którzy kupowali i kupują konkretną kawę głównie ze względu na rozpoznawalne opakowanie lub nazwę? Jak wyjaśnić, dlaczego świeżość ziarnistych mieszanek ma tak wielkie znaczenie? Otóż, po paleniu ziarna kawy natychmiast uwalniają substancje lotne, które są nośnikiem aromatów. Kawa niemielona nie może być pakowana próżniowo, by te substancje zostały zachowane, ponieważ ich ciągłe uwalnianie mogłoby w rezultacie doprowadzić do rozerwania takiego opakowania. Dlatego większość kaw ziarnistych wysokiej jakości umieszczana jest w opakowaniach z niewielkim zaworkiem, który przepuszcza powietrze w jedną stronę, nie dopuszczając zapachów z zewnątrz. Jedynie kawa fabrycznie mielona i pakowana natychmiast po zmieleniu uwalnia większość substancji lotnych, więc może być pakowana w torebki, bez zaworków, bez ryzyka ich napęcznienia i pęknięcia. Poza tym, zawsze, niezależnie od tego, czy opakowania posiadają zaworek czy nie (w tańszych kawach zastąpione jedynie małym nakłuciem), ziarna zawsze w pewnym w stopniu wchodzą w reakcję z wilgocią w powietrzu, która przyczynia się do ich jełczenia. Innymi słowy, im dalej od daty palenia, tym mniej pozytywnych i tym więcej negatywnych aromatów w kawie.

Jakie kawy mielone należy kupować?

Skoro co nieco powiedzieliśmy już o przewadze kaw ziarnistych nad mielonymi, to jednak musimy rozwiać wątpliwości tych, którzy nie posiadają młynka i raczej wolą wybierać kawy mielone. Bo te również mogą dobrze smakować, jeśli – co bardzo ważne – są również niedawno zapakowane. „Niedawno” oznacza 3-5 miesięcy do momentu kupna. Warto oczywiście sięgać po 100% Arabiki, ale unikać tych kaw, które pomimo tego chwytliwego hasła jakim jest „100% Arabica” kosztują poniżej 10zł za 250g, ponieważ sama Arabica nie jest jeszcze gwarantem doskonałego smaku, a zbyt niska cena może wiele powiedzieć o mieszance. Natomiast kawy, których wartość dalece przekracza koszt 30 zł za 250g są niestety niewspółmiernie drogie i mogą kusić pozorną ekskluzywnością. Ale ich możemy z powodzeniem unikać. Kawy mielone mają jednak mają jedną bardzo istotną przewagę nad kawami ziarnistymi: bardzo często są dostępne w niewielkich opakowaniach, więc bez trudu można dobrać swoją ulubioną. I również zakup tak niewielkiego opakowania wiele nam może powiedzieć o samym sprzedawcy – czy dzięki doświadczeniu będzie umiał trafić w nasz gust.

Dlaczego nie warto kupować kaw ziarnistych aromatyzowanych?

Proces aromatyzowania kaw jest nie tylko niezdrowy, ale również daje również kiepski smakowy efekt. Zacząć należy od tego, że aromatyzuje się wyłącznie kawy najbardziej pośledniego gatunku. Ziarna o bardzo kiepskim smaku są „dosmaczane” sztucznymi aromatami czy raczej należałoby powiedzieć, że ich kiepski smak jest „przykrywany”. Oprócz tego, że proces ten nie jest obojętny dla naszego zdrowia, to pamiętajmy również, że w kawach ziarnistych wysokogatunkowych tak przyjemne aromaty jak np. czekolada, orzechy, kwiaty czy różne owoce (najczęściej stosowane aromaty) są naturalnie wyczuwalne bez konieczności sztucznego „tworzenia” tych smaków. Innymi słowy, przyjemnych aromatów powinniśmy się doszukiwać w naturalnych kawach ziarnistych.

Jak określić, czy kawa ziarnista jest najwyższej jakości?

Na początek oczywiście można to określić po prostu przyglądając się ziarnom, których podobna wielkość, równomierny kształt i kolor oraz brak ziaren nadkruszonych świadczyć będzie o ich dobrej jakości. Drugą podstawową charakterystyką jest zbalansowanie smakowe, które najprościej można opisać jako brak jednego dominującego smaku. A smaki jakich powinniśmy szukać w kawach ziarnistych to goryczka, słodycz i kwasowość w idealnych proporcjach, czyli właśnie zbalansowane.

Polecamy kliknąć Kawa ziarnista na Cafesilesia.pl

pixel