Czy kawa wypłukuje magnez? Fakty i mity na temat kawy
Każdego dnia miliony osób na całym świecie rozpoczynają dzień od filiżanki kawy, by obudzić się i przygotować na trudy dnia. Mimo to w sieci aż roi się od artykułów wskazujących na potencjalną szkodliwość kawy. Najczęściej powtarzana informacja mówi o tym, że kawa wypłukuje magnez z organizmu. Czy rzeczywiście tak się dzieje, a może jest to jedynie wielokrotnie powielany, szkodliwy mit?
Kawa jest pełna wartości odżywczych!
Kawa, obok herbaty, jest najczęściej pijanym ciepłym napojem na świecie. Różne statystyki wskazują, że rocznie na całym świecie wypija się nawet 400 miliardów filiżanek kawy. Swoją niesłabnącą popularność kawa zawdzięcza wysokiej zawartości kofeiny - naturalnemu stymulantowi, który dodaje energii, poprawia koncentrację i wydolność oraz korzystnie wpływa na samopoczucie. Ale kawa to nie tylko kofeina, znajdziemy w niej również liczne substancje o potencjale antyoksydacyjnym, w tym kwas kawowy i chlorogenowy, katechiny, kwasy fenolowe oraz niewielkie ilości związków mineralnych i witamin.
Obecność licznych bioaktywnych związków sprawia, że kawa może być napojem o działaniu prozdrowotnym. Potwierdzają to różne badania, z których wynika, że regularne picie małej czarnej może:
- poprawiać metabolizm węglowodanów i redukować ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2;
- działać neuroprotekcyjnie i zmniejszać ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera lub chorobę Parkinsona;
- zapobiegać występowaniu zmian miażdżycowych i chronić przed zawałem serca lub udarem mózgu.
Ponadto zawarte w kawie związki usprawniają procesy metaboliczne, dzięki czemu bywa wsparciem w walce z nadmiarowymi kilogramami. Wbrew obiegowej opinii kawa nie jest przeciwwskazana u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, gdyż nie powoduje wzrostu wartości ciśnienia ani nie zaburza rytmu pracy serca.
Aby cieszyć się wszystkimi prozdrowotnymi walorami kawy, najlepiej pić ją bez żadnych dodatków. Dodatek mleka lub cukru zmniejsza w kawie zawartość przyswajalnych polifenoli, obniżając tym samym jej właściwości przeciwutleniające.
Kiedy kawa może szkodzić?
Choć picie kawy ma wiele zalet, nie oznacza to, że stanowi ona remedium na różne problemy zdrowotne i można ją pić bez ograniczeń. Eksperci zalecają, by nie przekraczać dobowej dawki 300-400 mg kofeiny, co odpowiada około 5 filiżankom czarnej kawy dziennie. Nadmierne spożycie kawy może zwiększać uczucie niepokoju i powodować stany lękowe, a także prowadzić do zaburzeń snu. Tym, których organizm nie toleruje kofeiny, a mają wątpliwości, czy spróbować kawę bezkofeinową szczególnie polecamy nasz artykuł o kawie bezkofeinowej.
Kawa a magnez - co wypłukuje kawa z organizmu?
Najczęściej mówi się o tym, że kawa wypłukuje magnez i wapń z organizmu oraz prowadzi do jego odwodnienia. Faktem jest, że kawa wykazuje działanie diuretyczne i może wypłukiwać z organizmu magnez i wapń. Ważna jest jednak skala tego zjawiska, która przy rozsądnym spożyciu kawy jest zupełnie niegroźna. Ubytek wody przy spożywaniu kawy jest niewielki, a ewentualne straty wspomnianych minerałów uzupełniane są właściwie zbilansowaną i różnorodną dietą. Ostrożność powinny jednak zachować osoby chorujące na osteoporozę.
Dostępne badania sygnalizują nieco inny problem - kawa może hamować wchłanianie żelaza z żywności o nawet 50-70%! Odpowiedzialna może być za to kofeina oraz obecne w kawie polifenole i garbniki. Można temu zaradzić, pijąc kawę między posiłkami lub starać się pić ją co najmniej godzinę po spożytym posiłku.
Ostrożność powinny zachować również osoby, które chorują przewlekle i na stałe przyjmują leki. Farmaceutyków nie powinno się popijać kawą, gdyż może ona osłabiać lub wzmagać ich działanie, zaburzając farmakoterapię.