Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy kawę można uprawiać w domu?

2017-09-28
Czy kawę można uprawiać w domu?

Kawowiec to egzotyczna roślina, która wymaga szczególnych warunków uprawy. Nie każdy jednak wie, że przy odrobinie wysiłku możemy wyhodować ten krzew również w naszym domu. Jeśli szukacie oryginalnej ozdoby do swojego do salonu, to przeczytajcie w jaki sposób uprawiać kawę w doniczce.

Kawowiec: temperatura i nasłonecznienie

Wiemy, że w przypadku uprawy kawy wymagana jest przede wszystkim odpowiednia temperatura. Dla tej rośliny pochodzącej z Afryki najbardziej optymalna wynosi około 20 - 22 stopni Celsjusza. Łatwo się domyślić, że jest to typowa temperatura pokojowa. Kawowiec nie znosi jednak ostrego słońca, dlatego szczególnie latem powinniśmy postawić go w takim miejscu, by promienienie słoneczne nie świeciły bezpośrednio na jego liście.

Jak często podlewać kawowca?

Jeśli chcemy, by nasza roślina wydawała owoce i prezentowała się dobrze musimy pamiętać o odpowiedniej ilości wody. Kawowiec najlepiej czuje się w wilgotnej ziemi, jednak należy pamiętać, że nie znosi przelewania. Z tego powodu ważne jest to, by uzupełniać wodę regularnie, jednak dopiero wtedy, gdy ziemia zaczyna wysychać. Świetnym rozwiązaniem jest również zraszanie liści za pomocą aerozolu. W lecie warto robić to nawet dwa razy dziennie. Zimą, gdy powietrze w naszych domach jest bardziej suche, dobrze postawić roślinę w pobliżu nawilżacza powietrza lub otwartego akwarium. Zapewnimy w ten sposób roślinie odpowiednio wilgotne środowisko do prawidłowego rozwoju. Kawowiec nie najlepiej znosi ponadto twardą wodę. Najbardziej optymalna jest dla niego taka o pH w granicach 4,5.

Jakie podłoże wybrać dla kawowca

Jeśli zastosujemy nieprawidłowe podłoże podczas uprawy kawowca, nasza roślina może zacząć chorować. Co zrobić by tak się nie stało? Przede wszystkim należy jej zapewnić bardzo żyzną glebę o lekko kwaśnym odczynie. Nie powinniśmy jej również zbyt mocno ubijać. Najprostszym rozwiązaniem jest zakupienie specjalnej gleby dla cytrusów. Powinniśmy również pamiętać, że kawowiec ma bardzo rozwinięty system korzenny. Z tego powodu musimy go przesadzać co roku do większej doniczki.

Wybrać nasiona czy sadzonkę?

Zakupienie nasion kawy nie stanowi żadnego problemu, jednak musimy pamiętać o tym, żeby posadzić je jak najszybciej, ponieważ w przeciwnym wypadku mogą one wyschnąć, co uniemożliwi kiełkowanie. Znacznie prostszym sposobem będzie jednak kupienie gotowej sadzonki. Jeśli więc nie charakteryzujecie się zbyt dużą cierpliwością, wybierzcie to drugie rozwiązanie.

Kiedy kwitnie kawowiec?

Aby zobaczyć pierwsze kwiaty tej afrykańskiej rośliny, musimy poczekać około 3-4 lata. Są one białe i przypominają jaśmin. Kiedy już opadną, na ich miejscu pojawią się zielone owoce, które z czasem zaczną czerwienieć. Jeśli chcemy delektować się własną kawą musimy samodzielnie zapylać roślinę pędzelkiem.

W naturze kawowiec osiąga około 4 metry wysokości, jednak zazwyczaj przycina się go w połowie tej wysokości. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w domowych warunkach była to znacznie niższa roślina. Musimy ją tylko regularnie przycinać.

pixel