Czy połączenie kawy z lekami może nam zaszkodzić?

2017-02-19
Czy połączenie kawy z lekami może nam zaszkodzić?

Współcześnie wielu z nas przyjmuje każdego dnia specjalistyczne leki – mogą dotyczyć astmy, suplementacji diety, przeziębienia czy grypy. Kawosze powinni pamiętać o tym, że przyjmowanie określonych grup leków i spożywanie kawy jednocześnie może spowodować osłabienie działania farmaceutyków lub też być powodem tworzenia się reakcji alergicznych. Zasadniczo każdy lekarz powinien poinformować nas o takich możliwościach. W praktyce bywa z tym różnie…

Osoby zażywające leki mają obowiązek zapoznania się z ulotkami dołączonymi do opakowań. W praktyce jednak wielu z nas rezygnuje z lektury, opierając się jedynie na wskazówkach lekarza czy farmaceuty. Niestety, kawa może wpływać nie tylko na wchłanianie pierwiastków, ale również działanie konkretnych leków, antybiotyków. Warto wiedzieć, kiedy odmówić sobie filiżanki ukochanej kawy w imię naszego zdrowia.

Kawa i leki – czy to połączenie może nam zaszkodzić?

Wchłanianie pierwiastków

Ze względu na swój składa kawa hamuje wchłanianie takich pierwiastków jak żelazo, wapń, magnez, potas. W połączeniu z kawą są one bowiem wiązane w przewodzie pokarmowym i wydalane wspólnie. Może to skutkować niedoborami tych składników oraz pogorszeniem naszego zdrowia! Warto zwracać uwagę na liczne sygnały, które daje nam nasz organizm, szczególnie zimą, kiedy znacznie chętniej sięgamy po gorące napoje. Niedobór żelaza przejawia się ogólnym zmęczeniem, sennością. Brak magnezu rozpoznamy po drżeniu mięśni, również powiek. W takich wypadkach konieczne może okazać się ograniczenie spożycia kawy i suplementacja diety.

Kawa i antybiotyki

Zazwyczaj kawa nie reaguje z antybiotykami, jednak w niektórych przypadkach może powodować ich zmniejszone wchłanianie. Z kolei niektóre antybiotyki mogą powodować przetrzymywanie kofeiny w organizmie, co przełoży się na podniesienie ciśnienia krwi, pobudliwość, przyspieszenie metabolizmu.

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Niewiele osób wie, że leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe zawierają w sobie kofeinę – jej zadaniem jest wzmacnianie działania kwasu acetylosalicylowego i aminofenazonu. Dodatkowa porcja kawy dostarczona do organizmu może spowodować podwojenie działania leku, a co za tym idzie: kołatanie serca, bóle głowy, bezsenność.

Leki na astmę

W składzie popularnych leków na astmę znajdziemy teofilinę i jej pochodne. Kofeina skutecznie hamuje jej rozkład, przez co może dojść do znacznego zwiększenia ilości tego składnika w organizmie. To z kolei naraża nas na zaburzenia rytmu serca, bezsenność, niepokój.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2017
pixel