Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy w ciąży można pić kawę?

2018-10-06
Czy w ciąży można pić kawę?

Każda kobieta, która planuje urodzenie dziecka lub też jest już w ciąży, musi zdawać sobie sprawę z tego, że jest to wyjątkowy czas, w którym powinna zadbać o siebie i odpowiednio przygotować się do porodu. Niestety jest to również okres wielu wyrzeczeń. Powszechnie wiadomo, że w ciągu 9 miesięcy, a także kilku następnych, gdy młoda mama karmi swoje maleństwo piersią, wszelkiego rodzaju używki, na czele z alkoholem i papierosami są absolutnie zakazane. Poza tym, jest wiele innych produktów, których spożywanie w czasie ciąży wywołuje sporo kontrowersji - jedni są im przeciwni, podczas gdy inni twierdzą, że nie mogą zaszkodzić dziecku. Takim produktem niewątpliwie jest kawa. Sprawdźmy zatem, jak to jest naprawdę - czy kawa szkodzi w ciąży? Czy w ciąży można pić kawę?

Czy kawa szkodzi w ciąży?

Jak już zostało wspomniane to, czy w ciąży można pić kawę wciąż pozostaje kwestią sporną. Od wieków część kobiet, wraz z wiadomością o tym, że jest w stanie błogosławionym rezygnowała z aromatycznej małej czarnej, natomiast pozostała część, twierdząc, że filiżanka kofeinowego napoju jeszcze nikogo nie zabiła, trwała przy swym porannym rytuale. Wydaje się, że przez te wszystkie lata nic się nie zmieniło. W związku z tym, warto w końcu rozstrzygnąć jak to jest naprawdę. Czy kawa szkodzi w ciąży? Otóż wszystko zależy od dawki. Po licznych badaniach naukowcy z całego świata zgodnie stwierdzają, że umiarkowane picie kawy w czasie ciąży jest bezpieczne zarówno dla przyszłych matek, jak i ich nienarodzonych dzieci. Co więcej, otrzymane wyniki zaprzeczają jakoby dopuszczalna dzienna dawka kofeiny mogła powodować jakiekolwiek problemy podczas przebiegu ciąży, wady wrodzone płodu czy też poronienia.

Picie kawy w czasie ciąży

A zatem, skoro ustaliliśmy już, że miłośniczki kawy, które nie wyobrażają sobie rezygnacji z ulubionego, stawiającego na nogi naparu wcale nie muszą wykreślić go ze swego menu na czas 9 miesięcy, pora zastanowić się jaka dawka jest dla nich bezpieczna. Oczywiście 3-4 filiżanki małej czarnej nie są już dozwolone i mogłyby zagrozić zdrowiu i samopoczuciu kobiety i dziecka, które w sobie nosi. Przyjmuje się, że picie kawy w czasie ciąży jest bezpieczne, pod warunkiem, że dzienna dawka kofeiny nie przekracza około 200-300 mg. Biorąc pod uwagę, że kofeina znajduje się również w herbacie, kakao i niektórych zimnych napojach, filiżanka kawy na dobę nie powinna nikomu zaszkodzić. Oczywiście warto obserwować reakcję organizmu, który może nieco inaczej reagować na kofeinę w tym szczególnym okresie.

Polecane

kawa ziarnista Agust NATURA EQUA 500g

kawa ziarnista Agust NATURA EQUA 500g

63,00 zł brutto56,70 zł brutto1134 pkt.
pixel