Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego ekspres na kapsułki może ułatwić Ci życie?

2021-01-15
Dlaczego ekspres na kapsułki może ułatwić Ci życie? Dlaczego ekspres na kapsułki może ułatwić Ci życie?

W licznych artykułach na temat ekspresów do kawy zazwyczaj mówi się o dwóch wiodących rodzajach urządzeń - ekspresach kolbowych i ciśnieniowych ekspresach automatycznych. Tymczasem jest jeszcze jeden typ ekspresu, za pomocą którego można przygotować espresso i mleczne specjały na jego bazie. Ekspres na kapsułki, bo o nim mowa, to odpowiedź na potrzeby tych osób, którym zależy na błyskawicznym przygotowaniu kawy, bez zbędnego wysiłku. Jednakże czy ekspres kapsułkowy to rozwiązanie dla każdego?

Ekspres do kawy Kapsułkowy MESETA ATTIMO

Jak działa ekspres do kawy na kapsułki?

Ciśnieniowy ekspres kapsułkowy to niewielkie urządzenie, przy pomocy którego można przygotować różne rodzaje kawowych specjałów. Co go odróżnia od ekspresów kolbowych lub automatycznych? W tego rodzaju urządzeniach stosuje się tzw. kapsułki, czyli niewielkie zbiorniczki, w których szczelnie zamknięta jest zmielona kawa. Nie trzeba więc kupować młynka, by zmielić ziarna kawy, czy skrupulatnie odmierzać już zmieloną kawę.

Ekspres do kawy na kapsułki jest banalnie prosty w obsłudze. Wystarczy wybrać kapsułkę z ulubioną kawą, umieścić ją w odpowiednim zbiorniku zgodnie z instrukcją producenta ekspresu, a następnie nacisnąć właściwy przycisk na ekspresie, by rozpocząć ekstrakcję naparu. W zależności od rodzaju urządzenia możemy przygotować ristretto, espresso lub lungo, jak również szeroką paletę kaw mlecznych, jeżeli oprócz ekspresu kapsułkowego posiadamy lub sprawimy sobie spieniacz do mleka. Jeśli przy okazji chcielibyście dowiedzieć poznać zasadę działania tego ostatniego urządzenia, to przeczytajcie nasz artykuł o tym, jak działa spieniacz do mleka.

Jak działa ekspres do kawy na kapsułki?

Ekspres kapsułkowy - zalety tego urządzenia

Ekspresy kapsułkowe funkcjonują na rynku od wielu lat. Z początku podchodzono do nich sceptycznie, gdyż uważano, że przygotowana w nich kawa jest kiepskiej jakości. Na szczęście są producenci, którzy zamykają w kapsułkach najwyższej jakości mieszanki kaw, dbając o to, by zachować pełnię ich smaków i aromatów. Co zatem możemy zyskać, oprócz filiżanki całkiem dobrego espresso?

Łatwe przygotowanie kawy

Nie każdy ma ochotę i czas na to, by za każdym razem mielić ziarna, precyzyjnie odmierzać dozę, czy stać nad dripperem i cierpliwie spoglądać na powolnie spływającą z filtra kawę. Dla takich osób ekspres kapsułkowy to wybawienie, gwarantujące powtarzalny efekt w zaledwie kilkadziesiąt sekund. Klik i gotowe! Na marginesie tego akapitu warto może dodać jedną uwagę. Wspomnieliśmy o tym, że kawa jest szczelnie zamknięta w kapsułkach, co może wywołać zdziwienie, w jaki sposób woda jest w stanie przepłynąć przez taką kapsułkę, czyli po prostu kawę. Otóż szczelne zamknięcia (gwarantujące zachowanie świeżości kawy) są dwojakiego typu:

  • albo jak w przypadku tej kawy w kapsułkach - każda z perforowanych kapsułek z osobna jest szczelnie pakowana w folię, z której kapsułkę należy wyciągnąć przed wrzuceniem jej do ekspresu
  • Kapsułki Meseta CLASSICO
    Kapsułki Meseta 100% ARABICA
  • albo kapsułki są szczelnie zaklejone najczęściej folią aluminiową, której nie odrywa się przed wrzuceniem kapsułki do ekspresu, a którą kompatybilny ekspres kapsułkowy po wrzuceniu do komory przebija.

Atrakcyjna cena ekspresu

Nie trudno zauważyć, że na ogół ekspres kapsułkowy jest stosunkowo niedrogi. Cena podstawowych modeli waha się już od 300-550 zł. Im więcej funkcji, im lepsze parametry, ale przede wszystkim im lepsza jakość materiałów oraz produkcji, tym ekspres będzie droższy. A za wysoką jakość materiałów użytych do produkcji ekspresu kapsułkowego warto zapłacić, skoro poddawane są wysokim temperaturą, a kiepskiej jakości plastik często charakteryzuje się tym, że w kontakcie z gorącą wodą wydziela nieprzyjemny, duszący zapach lub smak, który może przeniknąć do kawy.

Szeroki wybór kaw

Producenci dwoją się i troją, by dostarczyć klientom bogatą selekcję kaw o różnorodnym profilu smakowym. Każdy miłośnik kawy znajdzie coś dla siebie, jednak przy zakupie należy mieć w pamięci, że dane urządzenie jest kompatybilne z jednym rodzajem kapsułek. Warto też uważnie przyjrzeć się jakości kapsułek i ich składom, by wybierać te zawierające wyłącznie zmieloną kawę, bez dodatku kawy rozpuszczalnej bądź mleka w proszku, aromatów i innych, zbędnych wypełniaczy.

Proste czyszczenie

Urządzenie to jest tak przemyślane, by pod kątem utrzymania czystości był to najłatwiejszy w użytkowaniu ekspresy do kawy. Kapsułki - po każdym użyciu i podniesieniu dźwigni – trafiają do przeznaczonego na nie pojemniczka wewnątrz ekspresu. Pojemnik należy regularnie opróżniać. Samo urządzenie można przecierać wilgotną ściereczką, a demontowalne elementy przepłukiwać pod bieżącą wodą. Ważne jest też regularne odkamienianie, które wymaga jedynie użycia odpowiedniego odkamieniacza, a cały proces przebiega szybko i przy minimalnym udziale użytkownika.

Jaki ekspres lepszy - ciśnieniowy czy na kapsułki?

Trudno porównywać ze sobą te dwa urządzenia. Wprawdzie przy pomocy obu zaparzymy kawę, jednak zachodzi między nimi wiele istotnych różnic. Ekspres do kawy na kapsułki będzie lepszym wyborem dla osób zabieganych, które chcą się napić dobrej kawy przy niewielkim nakładzie pracy. Jeśli jednak chcemy mieć większą kontrolę nad ekstrakcją naparu, interesuje nas cała otoczka wokół procesu przygotowywania kawy, zależy nam na ziarnach wysokiej jakości o preferowanym przez nas sposobie palenia - rozsądniej będzie wybrać ekspres kolbowy lub automatyczny.

Jaki ekspres lepszy - ciśnieniowy czy na kapsułki?

Jaki ekspres do kawy na kapsułki wybrać?

W przypadku ekspresu na kapsułki opinie są o tyle podzielone, że dla wielu użytkowników liczy się głównie wygląd samego urządzenia, a dokładniej często to, by dobrze pasował do wystroju kuchni. Jednak również i tutaj liczy się wnętrze i warto pamiętać, że to komponenty wewnątrz ekspresu parzą kawę, a nie obudowa czy design.

Oczywiście wybierając dla siebie najlepszy ekspres na kapsułki, warto zwrócić uwagę na parametry urządzenia, łatwość obsługi i czyszczenia, a także dodatkowe funkcje, jakie oferuje producent. Z drugiej jednak strony, jeśli niewielkie urządzenie będzie naszpikowane elektroniką i wielością funkcji zamkniętych w bardzo niewielkiej obudowie, to warto podejść do nich z pewną ostrożnością, wnikliwie czytając opis takiego produktu.

Ekspres powinien być intuicyjny w obsłudze, aby nawet początkujący użytkownik bez kłopotów mógł zaparzyć swoją ulubioną kawę. Istotne jest też to, by ekspres był łatwy w czyszczeniu, aby móc utrzymać go w nienagannej czystości. Zwróćmy uwagę na to, czy takie elementy, jak zbiornik na wodę czy tacka ociekowa są łatwe w demontażu oraz czy można je myć przy pomocy kuchennych detergentów. Dodatkowe funkcje urządzenia, takie jak zintegrowany system spieniania mleka, automatyczne odkamienianie, czy filtrowanie wody z pewnością podniosą komfort użytkowania.

Pamiętajmy również o tym, by sprawdzić dostępność kapsułek (lub ich zamienników) do danego ekspresu!

Polecane

pixel