Espresso, americano, cappuccino, latte – podstawowe różnice
Do dziś zdecydowana większość z nas nie do końca wie, jak rozróżnić te cztery tradycyjne rodzaje kaw. Czy latte to właściwie nie to samo co cappuccino? Czy americano to nie większych rozmiarów espresso? Którą z nich wybrać w restauracji by nie być rozczarowanym? Postaramy się znaleźć odpowiedzi na wszelkie wasze pytania. Jednak zanim to nastąpi musicie wiedzieć, że tym, co łączy wszystkie napary jest wspólna baza - standardowe włoskie espresso o intensywnym i aromatycznym smaku.
Espresso – prawdziwie włoska kawa
Tak zaparzona kawa, obok Koloseum, pizzy, spaghetti i Ferrari, stanowi jeden z głównych symboli Włoch. Klasyczna kawa espresso o pojemności 25-30 ml parzy się z około 7 g świeżo zmielonych ziaren. Czas ekstrakcji, czyli przepuszczania w ekspresie wody przez kawę wynosi około 25 sekund, zaś temperatura wody powinna mieścić się w granicach 88-92 stopni Celsjusza. Gotowy napar cechuje gęsta, orzechowo-brązowa pianka zwana cremą. Nazwa kawy espresso pochodzi od słowa „espressivo”, który oznacza „wyrazisty”.
Americano – czarna kawa w amerykańskim stylu
Americano swój przydomek prawdopodobnie zawdzięcza licznym turystom zza oceanu. Amerykanie przyzwyczajeni do znacznie słabszej kawy w dużych kubkach, odwiedzając Włochy nie byli w stanie pić niezwykle mocnej, intensywnej espresso. Wobec tego, aby nieco złagodzić jej smak, w kawiarniach i restauracjach prosili obsługę o dolewanie do naparu wody. Dziś standardowa americano to około 120 ml filiżanka kawy, czyli około 25-30 ml espresso uzupełnionego gorącą wodą.
Cappuccino - włoska kawa z mlekiem
Cappuccino, prócz stanowiącego bazę espresso, składa się ze 100 ml mleka, które po spienieniu nabiera 125 ml objętości. Zatem wzorowo cały napój ma 150 ml. Na powierzchni powinna znajdować się pozbawiona pęcherzyków mleczna pianka o kremowej konsystencji i grubości 1-2 cm.
Caffè latte – kawa śniadaniowa
Na pozór wydawać by się mogło, że latte i cappuccino to jedno i to samo. Jednakże latte składa się z aż 200 ml mleka, które na wierzchu tworzy cienką warstwę delikatnej piany. We Włoszech tradycyjnie napar ten pija się do śniadania.