Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Fika - przerwa na kawę potrzebna od zaraz!

2018-10-14
Fika - przerwa na kawę potrzebna od zaraz!

Każdy miłośnik kawy czas na małą czarną po cichu traktuje jako swój mały, codzienny rytuał. Niektórzy potrafią nawet wstawać o poranku o kilkanaście minut wcześniej, tylko po to, by spokojnie zmielić ulubione ziarna, zaparzyć kawę i następnie niespiesznie delektować się jej smakiem i aromatem. Co większe śpiochy, decydują się na wypicie pobudzającego naparu już po dotarciu do pracy - wówczas sięgają po to, co akurat dostępne - standardową zalewajkę, espresso lub latte (coraz częściej na wyposażeniu firm znajduje się dość niezły ekspres do kawy). Prawdziwym szczęściem dla kawoszy jest jednak weekend - dzień wolny od pracy, kiedy jeszcze otuleni szlafrokiem mogą napić się kawy i zjeść kawałek ciasta lub słodkiej bułki półleżąc na fotelu bądź sofie. Szwedzi, o których w kontekście kawy pisaliśmy już kilka postów temu, mają na to specjalną nazwę - Fika.

Co to jest Fika, na czym polega?

Fika to obyczaj rodem ze Szwecji, którego historia ku zaskoczeniu wielu sięga aż XVII wieku, a mianowicie roku 1685. Wówczas to król szwedzki Karol XII powrócił do swej ojczyzny po tymczasowym pobycie w egzotycznej Turcji, gdzie mógł obserwować, z jaką pasją podchodzi się tam do parzenia i picia kawy. I tak też powstała Fika - rytualna przerwa na kawę zagryzaną słodkimi wypiekami (standardowo bułkami cynamonowymi) w obowiązkach służbowych, domowych lub innych czynnościach. Bardzo szybko Fika stała się niesamowicie ważnym elementem życia codziennego. Poza delektowaniem się wyśmienitą kawą i łakociami podczas takiej przerwy nie może zabraknąć towarzystwa. Bez względu na to, czy Fika ma miejsce w domu, w biurze, w kawiarni czy na świeżym powietrzu powinna być tłem dla rozmów z najbliższymi, przyjaciółmi czy też kolegami z pracy.

Fika - nie tylko o kawę się tu rozchodzi

Wydaje się, że w Fice, choć kawa oczywiście jest tu bardzo ważna i nie może jej zabraknąć nie tylko chodzi o ty, by wypić filiżankę wyśmienitego naparu, który delikatnie nas pobudzi, zapewni zastrzyk energii na resztę dnia, ale o zwolnienie tempa. Każdy z nas, nawet jeśli ma przed sobą jeszcze ogrom obowiązków i pilnych spraw potrzebuje w ciągu dnia chociażby krótkiej chwili relaksu, oderwania myśli od zmartwień i tego, co jeszcze trzeba zrobić. Stąd też tak ważne, by Fikę spędzać w towarzystwie innych, z którymi będziemy mogli wymienić serdeczności, porozmawiać na luźne tematy.

pixel