Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Filtry do wody do kuchni – woda ma znaczenie

2020-07-31
Filtry do wody do kuchni – woda ma znaczenie

Rosnąca świadomość na temat szkodliwości plastiku dla środowiska sprawia, że szukamy alternatyw przyjaznych dla planety. Zdajemy sobie również sprawę z tego, że tylko woda o odpowiednich parametrach zapewni nam kawę o idealnym smaku. Jak pogodzić te dwie kwestie? Rozwiązaniem są filtry do wody, które pozwalają ograniczyć zakup wody butelkowanej przy jednoczesnej poprawie jakości wody z kranu. Jakie płyną plusy z ich stosowania i które z nich sprawdzą się najlepiej w naszej kuchni?

Woda z kranu – filtrować, czy nie filtrować?

W dzisiejszych czasach picie wody z kranu to żadne novum. Gruntowna modernizacja sieci wodociągowych i systemów uzdatniania wody sprawiły, że picie kranówki jest całkowicie bezpieczne. Woda kranowa jest regularnie badana, musi bowiem spełniać określone normy. Ponadto, jest bogata w minerały, w tym wapń i magnez – elektrolity, których potrzebuje ludzki organizm. I choć kranówce niewiele można zarzucić, to właśnie dosyć wysoki stopień mineralizacji uważany jest za główną wadę, gdy poruszana jest kwestia parzenia kawy. A należy pamiętać, że kawa w około 98% składa się z wody, jej jakość ma zatem kluczowe znaczenie.

Zawarte w wodzie minerały i pierwiastki mają niebagatelny wpływ na ostateczny smak kawowego naparu. Im jest ich mniej w wodzie, tym mniej miejsca na charakterystyczne dla kawy smaki i aromaty, bowiem to właśnie minerały, a w szczególności magnez pozwala wyekstrahować nośniki smaku. W skrócie: napar przygotowany na bazie wody wysoko zmineralizowanej („twardej”) będzie intensywny wręcz drażniący. Z kolei kawa przygotowana na wodzie pozbawionej wspomnianych mikroelementów („miękkiej”) daje wrażanie płaskiej, pozbawionej zarówno goryczy jak i kwasowości.

Jak rozpoznać, czy woda w naszym kranie wymaga filtracji? Najprościej będzie przyjrzeć się urządzeniom, w których ją gotujemy. Jeżeli wnętrze naszego czajnika do gotowania wody szybko pokrywa się białym osadem i wymaga częstego odkamieniania, to niepodważalny dowód na to, że woda jest „twarda”. Nadaje się do picia i gotowania potraw, jednak przygotowanie na jej bazie kawy grozi przykrym rozczarowaniem. Ponadto, stosowanie wody o wysokim stopniu mineralizacji w ekspresach do kawy, zwłaszcza tych automatycznych, rodzi ryzyko szybkiego zakamienienia komponentów mających kontakt z wodą. Filtrowanie wody jest więc konieczne, by zadbać o bezawaryjność ekspresu i smak ulubionej kawy.

Jaki filtr do wody wybrać?

Filtry do domu BWT Bestmax Premium

Praktycznym rozwiązaniem dla osób, które często piją kawę lub herbatę, są filtry do wody do domu pod zlewozmywak. Można wybierać spośród szerokiej gamy rozwiązań – systemów wykorzystujących zjawisko odwróconej osmozy, nano- i ultrafiltrację czy filtry węglowe.

Filtr do wody BWT Bestmax Premium

System filtrujący podłączony jest do instalacji wodnej i ukryty w szafce pod zlewem, a przefiltrowaną wodę nalewa się bezpośrednio z dodatkowej wylewki. Filtry do wody tego typu uważane są za najbardziej efektywne i ekonomiczne, choć przy odwróconej osmozie może zachodzić konieczność dodatkowej mineralizacji wody. Rozwiązanie to najczęściej spotykane jest w kawiarniach, gdyż zapewnia niczym nieograniczony dostęp do wody o idealnych parametrach.

Co zamiast dzbanka lub filtra do wody pod zlewozmywak?

Posiadacze niektórych modeli automatycznych ekspresów ciśnieniowych mają do wyboru jeszcze jedną opcję – filtry do wody, które umieszcza się bezpośrednio w zbiorniku na wodę. Takie rozwiązanie oferuje marka JURA oraz inni producenci podobnych sprzętów m.in. Krups, Nivona, Saeco.

Jura Claris Smart filtr do sutomatycznego ekspresu do kawy

Filtry do wody montowane w ekspresach poprawiają walory smakowe i zapachowe wody tak, aby zaparzona na jej bazie kawa miała doskonały smak. Jednocześnie zapobiegają osadzaniu się kamienia na poszczególnych komponentach ekspresu i znacząco wydłużają żywotność urządzenia. Nowoczesne ekspresy automatyczne wyposażone są w czujniki, które wykrywają zamontowany filtr do wody, monitorują jego eksploatację i w odpowiednim momencie informują o konieczności jego wymiany. Dzięki temu nie musimy pamiętać o regularnym wymienianiu filtra – ekspres zapamięta to za nas, a w razie potrzeby poinformuje o konieczności rozpoczęcia procedury odkamieniania.

Warto wybierać oryginalne filtry dopasowane do konkretnego ekspresu, które gwarantują bezawaryjne funkcjonowanie urządzenia i wodę o idealnym smaku.

Polecane

pixel