Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Idealna na wszystko jest kawa

2017-03-13
Idealna na wszystko jest kawa

Poszukiwanie uniwersalnego leku na wszystkie choroby było i jest marzeniem wielu lekarzy. Taki środek prawdopodobnie nie istnieje, jednak wielu ludzi jest zdania, że kawa jest idealna na wszystko. Współczesne badania zdają się potwierdzać, że kawa rzeczywiście jest w stanie zadbać nie tyko o nasz nastrój, lecz również pamięć, sylwetkę, a nawet spowolnić proces starzenia się naszego organizmu. Czego jeszcze nie wiesz o aromatycznej arabice? Sprawdź!

Popraw sobie nastrój

Po kawie czujesz się lepiej, a świat wydaje się piękniejszy? Nic dziwnego! Filiżanka małej czarnej to najpopularniejszy na świecie środek psychoaktywny, który na szczęście jest legalny. Picie tego intensywnego naparu przyczynia się do zwiększenia produkcji dopaminy, serotoniny i adrenaliny, a więc tych wszystkich hormonów, dzięki którym czujemy się szczęśliwi. Udowodniono również, że picie kawy jest odpowiedzialne za zmniejszenie napięcia mięśni gładkich. Oznacza to, że espresso pomoże nam się najlepiej zrelaksować.

Kawa idealna na dobrą pamięć

O wpływie kawy na pamięć z całą pewnością przekonani są studenci w czasie sesji i pracownicy korporacji podczas przygotowywania ważnych raportów. Rzeczywiście, kawa również na tym polu sprawdza się znakomicie, poprawiając aktywność naszej kory mózgowej.

Kofeina wpływa ponadto na zmniejszenie poziomu naszego zmęczenia poprzez zajmowanie miejsca receptorów adenozyny, które odpowiedzialne są za wysyłanie impulsu do naszego mózgu, by ten wreszcie odpoczął.

Filiżanka małej czarnej może być również sposobem na zachowanie sprawności umysłowej do późnej starości. Skąd takie właściwości? Wszystkiemu winna jest kofeina, która zmniejsza poziom enzymów odpowiedzialnych za produkcję beta-amyloidu. W praktyce przyczynia się więc do tego, że ryzyko wystąpienia starczej demencji, choroby Alzheimera i Parkinsona jest znacznie mniejsze. Kawa jest więc dobra na wszystko – nie zapominaj o tym!

Eliksir młodości

Zależy Wam na tym, by dłużej wyglądać młodo? Kawa, nie tylko ta zielona, jest źródłem antyoksydantów, które przyczyniają się do spowolnienia działania wolnych rodników. Oznacza to, że komórki w naszym ciele dzięki regularnie pitej kawie będą ulegały degeneracji znacznie wolniej.

Kofeina zawarta w kawie jest ponadto częstym składnikiem kosmetyków. Posiada ona właściwości antybakteryjne i ściągające, a także poprawia mikrokrążenie. Z tego powodu stosuje się ją w wielu kremach pod oczy.

Filiżanka arabiki może się również przyczynić do poprawy naszej sylwetki. Kofeina zawarta w ziarnach kawy odpowiada bowiem za przyspieszenie procesu metabolizmu. Musimy jednak pamiętać, że jest to jedynie wspomaganie procesu odchudzania i niezbędny jest tu również odpowiedni poziom aktywności fizycznej.

pixel