Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

JAKIE SPOTYKAMY RODZAJE KAWY

2016-08-16
JAKIE SPOTYKAMY RODZAJE KAWY

Kawa to najpopularniejszy środek psychoaktywny na świecie. Codziennie miliony osób wypijają miliardy filiżanek tego czarnego napoju. Niektórzy z nich robią to tylko po to, by się pobudzić, inni doceniają jej wyjątkowy smak, wynikający ze sposoby palenia ziaren i typu jej parzenia. W kawiarniach i sklepach spotykamy wiele rodzajów kaw. Którą z nich wybrać?

Arabika czy robusta

Choć na półkach sklepowych czasami możemy zauważyć kilkadziesiąt różnych opakowań z kawą, to trzeba zdać sobie sprawę, że dominują właściwie tylko dwa jej gatunki: arabika i robusta. Pierwsza z nich jest uznawana za znacznie bardziej wyrafinowaną, a drzewa, które dają jej owoce o wiele trudniej się uprawia. Pijąc arabikę na pewno wyczujemy lekką kwaskowatość i nuty orzechowe. Charakteryzuje się również niską zawartością kofeiny.

Robusta zajmuje drugie miejsce na rynku i często jest dodawana do mieszanek z arabiką. Wynika to przede wszystkim z faktu, że zawiera znacznie większą ilość kofeiny. Ma gorzki, wyrazisty smak.

JAKIE SPOTYKAMY RODZAJE KAWY

Jakie spotykamy rodzaje kaw?

Na świecie dominują dwa gatunki kawy, jednak ich rodzajów można wyróżnić znacznie więcej. Warto przyjrzeć się najciekawszym odmianom.

Jednym z najbardziej cenionych rodzajów jest kawa kenijska. Ziarna selekcjonowane są już na etapie zbiorów. Charakterystyczne dla niej są kwaśne, winne nuty.

Kibo Chagga to jeden z największych skarbów Tanzanii. Kawa, która pochodzi z tego regionu świata jest nieco lżejsza od kenijskich odmian, jednak jej smak jest ostry i wyrazisty. Tu również dominują nuty winne. Zawartość kofeiny w tym wypadku jest średnia.

Kawa Blue Mountain – to jedna z najdroższych kaw świata, którą masowo wykupują Japończycy. Uprawiana jest na wulkanicznych glebach przy intensywnym nawadnianiu. Doskonałe warunki na plantacji sprawiają, że jej aromat jest słodki, a smak bogaty. Kwasowość jest tylko nieznacznie wyczuwalna.

Arabica Brazylia Santos – brazylijskie kawy zaspokajają ogromną część światowej produkcji, jednak te pochodzące z Santos są szczególnie cenione. Mają one intensywny, ale jednocześnie łagodny aromat. Ta kawa orzeźwia i jednocześnie pozostawia po sobie delikatna goryczkę.

Czego możemy napić się w kawiarni?

Kiedy jednak wybieramy się do kawiarni, spotykamy rodzaje kawy, które różnią się przede wszystkim sposobem parzenia i dodatkami. Tylko w najlepszych miejscach otrzymamy możliwość wyboru konkretnych ziaren. Czego możemy się napić?

JAKIE SPOTYKAMY RODZAJE KAWY

Americana - to kawa, którą najczęściej mamy na myśli, jeśli nie lubimy eksperymentów. To klasyczny napój z ekspresu ciśnieniowego. Jeśli do jej zaparzenia użyto dobrych ziaren, które były zmielone zaraz przed ich użyciem, to z całą pewnością otrzymamy pyszny napar. Nie będzie on jednak zbyt intensywny.

Espresso – dla Włochów to prawdziwa duma, którą chroni nawet ich prawo. Historia tego wyjątkowego naparu rozpoczęła się mniej więcej pół wieku temu, gdy wynaleziono ekspres ciśnieniowy. Umożliwił on parzenie kawy o niezwykłej intensywności. Przez świeżo zmielone ziarna przedostaje się zaledwie 25 mililitrów wody. W niewielkiej filiżance z orzechową pianką kryje się jednak niezwykła moc. Warto najpierw wypić szklankę wody, by oczyścić kubki smakowe i poczuć wszystkie nuty jeszcze wyraźniej.

Kawa mokka cieszy się w Polsce sporą popularnością i jest często traktowana jako deser. Przygotowuje się ją na bazie espresso, gorącego mleka i mlecznej czekolady. W niektórych wariantach występuje też kakao. Na wierzchu dodawana jest bita śmietana.

W kawiarniach spotykamy wiele różnych rodzajów kaw. Powyżej wymieniono zaledwie kilka z nich. Warto eksperymentować, wybierając za każdym razem inną, by poszerzać swoje smakowe horyzonty. Dobrym pomysłem jest również zamawianie różnego rodzaju ziaren kaw do swojego domu i parzenie ich na wiele sposobów.

Polecamy kliknąć Kawa ziarnista na Cafesilesia.pl

Polecane

kawa ziarnista Mokito BIANCO 1000g

kawa ziarnista Mokito BIANCO 1000g

104,00 zł brutto2080 pkt.
kawa ziarnista Agust NATURA EQUA 1000g

kawa ziarnista Agust NATURA EQUA 1000g

116,00 zł brutto2320 pkt.
pixel