Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kiedy powstał młynek do kawy?

2018-07-15
Kiedy powstał młynek do kawy?

Młynek do kawy to jedno z podstawowych akcesoriów wyposażenia nie tylko kawiarni, ale i kuchni wszystkich miłośników małej czarnej. Jak wiadomo to mielenie wydobywa z ziaren kawowca sprowadzanych z upraw zlokalizowanych w egzotycznych zakątkach świata, a mianowicie w Ameryce Środkowej i Południowej, Afryce, a także w Azji prawdziwą głębię ich smaku i aromatu. To dlatego tak ważne, aby kawę mielić tuż przed parzeniem. Wobec tego, chyba żaden ze współczesnych kawoszy nie wyobraża sobie przygotowywania kofeinowego napoju bez użycia młynka. Czy jednak wiemy kiedy powstał młynek do kawy? Jak wyglądały pierwsze tego typu urządzenia i jak zmieniały się na przestrzeni lat? Jak to było przed słynnymi młynkami ręcznymi Hario, Fiorenzato i Eureka?

Powstanie pierwszego młynka

Pierwszy młynek do kawy powstał około roku 1400 w Turcji. Był wykonany z mosiądzu i miał cylindryczny kształt. Z biegiem lat młynki zaczęto zdobić m.in. kością słoniową, złotem oraz drewnem tekowym. Takie tureckie modele z dawnych lat po dziś dzień można znaleźć na straganach na greckich wyspach oraz w Chorwacji.

Pierwsze młynki używane w Europie

Wraz z przybyciem do Europy w 1600 roku kawy, popularność zdobyły wykonane z drewna i metalu moździerze do rozdrabniania ziaren. Szybko jednak podjęto się ich ulepszania. I tak też młynek zyskał składaną rączkę. W kolejnym stuleciu słynna madame Pompadour będąca jedną z kochanek Ludwika XV szczyciła się posiadaniem złotego młynka do kawy, który jak na tamte czasy śmiało możemy nazwać cudem techniki. Dodatkowo Pompadour swoimi przechwałami niewątpliwie przyczyniła do tego, że we Francji, a niedługo później w pozostałych krajach Starego Kontynentu picie kawy stało się po prostu modne.

1798 - 1916 pierwszy młynek naścienny, pierwszy amerykański patent i dalsze losy młynka

W 1798 roku niejaki Thomas Bruff skonstruował pierwszy naścienny młynek do kawy, za który przyznano mu pierwszy amerykański patent na tego typu urządzenie. Kilkanaście lat później, a dokładniej w 1813 roku model ten został ulepszony przez Alexandra Duncana Moore’a. Wreszcie w 1848 roku Anglik Luke Herbert stworzył młynek, który umożliwiał zmielenie jednorazowo dużej ilości kawy. Z kolei w 1888 z inicjatywy braci Morgan ruszyła produkcja młynków domowego użytku, natomiast pierwszy młynek elektryczny trafił do sprzedaży w 1897 roku. Od 1916 roku rozwój techniki i technologii sprawił, że historia nabrała tempa - od tamtej pory co i rusz na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze wersje zarówno młynków ręcznych, jak i elektrycznych.

Polecane

pixel