Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Który automatyczny ekspres do kawy z młynkiem będzie najlepszym wyborem?

2020-11-30
Który automatyczny ekspres do kawy z młynkiem będzie najlepszym wyborem?

Wciąż przybywające rzesze miłośników kawy oraz potrzeba picia dobrej jakości napojów kawowych w domowym zaciszu sprawiły, że ekspres do kawy stał się jednym z najważniejszych sprzętów AGD, wokół którego coraz częściej toczy się duża część życia domowego. Ale wraz ze wzrostem popularności ekspresów wzrastają również – co zrozumiałe – wymagania kawoszy. By sprostać oczekiwaniom klientów producenci projektują swoje urządzenia tak, by były jak najbardziej funkcjonalne i niezawodne. W tym wpisie skupimy się na tym rodzaju ekspresów, w przypadku których utrzymanie niezawodności i funkcjonalności ekspresu jest dla inżynierów jeszcze większym wyzwaniem, gdyż w ekspresie do kawy znajduje się dodatkowy element: młynek do kawy. A coraz częściej wybór klientów pada właśnie na ekspres do kawy z młynkiem, który samodzielnie mieli ziarna i zaparza kawę. Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego ekspresu?

Ekspres do kawy z młynkiem – jaki wybrać?

Jaki ekspres do kawy z młynkiem wybrać?

Wybór ciśnieniowych ekspresów do kawy jest niezwykle szeroki – od stosunkowo niedrogich urządzeń wyposażonych w kilka podstawowych funkcji, po ekspresy z wyższej półki, za pomocą których zaparzymy ulubioną kawę nawet z poziomu smartfona. Nie dziwi więc, że wiele osób miewa kłopoty z dokonaniem właściwego wyboru.

Który automatyczny ekspres do kawy sprawdzi się w mojej kuchni? To wydawałoby się oczywiste pytanie zadaje sobie pewnie każdy, kto akurat stoi przed wyborem ekspresu do kawy z młynkiem. Ekspres automatyczny to niemała inwestycja, dlatego warto wybrać urządzenie wykonane z najwyższą starannością i z wysokiej jakości komponentów, bezawaryjne oraz umiejące zaparzyć naprawdę dobrą filiżankę espresso. Takimi urządzeniami bez wątpienia są ekspresy automatyczne szwajcarskiej marki JURA, uznawane za najlepsze w swojej klasie.

Producent oferuje zarówno ekspresy do kawy z młynkiem i spieniaczem do mleka, jak i urządzenia bez dodatkowego systemu mlecznego. Różni je kilka rozwiązań, lecz większość zastosowanych podzespołów i technologii jest taka sama. Wspólny jest system P.E.P.® , czyli Proces Ekstrakcji Pulsacyjnej, który optymalizuje czas ekstrakcji i wydobywa z ziaren szeroki wachlarz aromatów. W ekspresach JURA stosuje się również m.in.:

  • Inteligentny System Wstępnego Zaparzania (I.P.B.A.S.©), który dostosowuje ilość wody podczas zaparzania wstępnego do ilości zmielonej kawy;
  • Inteligentny System Wodny (I.W.S.®) z filtrem CLARIS Smart, aby zapobiegać zakamienianiu się urządzenia;
  • Technologię Gładkie Pianki, czyli odpowiednio zintegrowaną dyszę spieniającą, zapewniającą odpowiednią strukturę spienionego mleka;
  • I na końcu, lecz najważniejszy w tym zestawieniu:
  • Młynek Aroma G3 – młynek ze stalowymi, stożkowymi żarnami o geometrii gwarantującej idealny przemiał.

Ekspres do kawy z młynkiem ceramicznym czy stalowym?

Ekspres do kawy z młynkiem stalowym

Tym, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu ciśnieniowego z wbudowanym młynkiem do kawy, jest jakość wykorzystanych w młynku żaren. Zazwyczaj stosuje się żarna stalowe lub ceramiczne, natomiast szukając informacji na temat wyższości jednego rozwiązania nad drugim, trudno rozeznać, które z nich jest rzeczywiście lepsze.

Stalowe żarna w ekspresach automatycznych zapewniają większą precyzję mielenia i choć w toku eksploatacji na przestrzeni lat ich żłobienia stają się płytsze w skutek ścierania, to w przeciwieństwie do żaren ceramicznych są odporne na uszkodzenia mechaniczne. W urządzeniach JURA przeznaczonych do użytku domowego stosuje się stożkowe żarna stalowe, jednak w ekspresach o większej przepustowości (przeznaczonych do profesjonalnego użytku) montuje się płaskie żarna ceramiczne (dotyczy to modeli Jura Giga), co bezpośrednio wynika z owej przepustowości, czyli gotowości do przygotowania wielu kaw w krótkim czasie. Żarna ceramiczne, które muszą pracować niemal bez przerwy, jednocześnie (w odróżnieniu do żaren stalowych) nie nagrzewają się zbyt szybko, a co za tym idzie – nie zmieniają smaku kawy. Tym, którzy szukają na ten temat więcej informacji polecamy nasz artykuł o różnicach między żarnami stalowymi i ceramicznymi w ciśnieniowych ekspresach automatycznych, gdzie poświęciliśmy temu zagadnieniu znacznie więcej miejsca. Tam wyjaśniamy, jaki wpływ ma dany materiał, z którego wykonane jest żarno, na jakość mielenia, czyli de facto ostateczny smak kawy.

Ekspres do kawy z młynkiem – ranking Café Silesia

Zakres cen ekspresów do kawy z młynkiem jest szeroki i zależny od kilku czynników. Więcej zapłacimy za ekspres rozbudowany pod względem funkcjonalności oraz wydajności. Co to oznacza w praktyce? To, że droższy ekspres do kawy to możliwość przygotowania większej liczby różnych kaw w krótkim czasie. Mając to na uwadze, łatwiej będzie dokonać właściwego wyboru.

Ekspres do kawy JURA A1 Piano White

Ekspres do kawy JURA A1 Piano

To najmniejszy z ekspresów marki JURA, który przygotuje naraz jedną filiżankę espresso. Jego niewielkie rozmiary i minimalistyczny design czynią go idealnym ekspresem do niewielkiej i nowoczesnej kuchni. Prosty panel sterowania w ekspresie do kawy JURA A1 Piano White umieszczono na górze ekspresu, z jego pomocą przygotujemy ristretto, espresso i klasyczną, czarną kawę.

Ekspres do kawy JURA E6 Platinum

Ekspres do kawy z młynkiem i spieniaczem do mleka JURA E6

Model JURA E6 pozwala przygotować kawy czarne i mleczne, lecz również gorącą wodę (np. do zaparzenia herbaty). Dzięki kolorowemu wyświetlaczowi TFT jest łatwy w obsłudze i daje kontrolę nad stanem systemu filtrowania wody oraz konserwacją ekspresu. Zajmuje nieco więcej miejsca na kuchennym blacie, jednak może zaparzyć dwie kawy jednocześnie.

Ekspres do kawy Jura ENA8 Touch Full Metropolitan Black

Ekspres do kawy JURA ENA 8 Touch Full Metropolitan Black

Ekspres JURA ENA 8 Touch Full Metropolitan Black kryje w sobie wszystkie najnowsze technologie marki, w tym również kompatybilność z aplikacją JURA Operating Experience (J.O.E.®), dzięki czemu można go obsługiwać z poziomu smartfona. To niewielkie urządzenie na jedną filiżankę, które wyróżnia się pięknie zaprojektowanym zbiornikiem na wodę, który z wyglądu przypomina kryształową karafkę.

pixel