Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Młynek Fellow Ode — mielenie kawy nigdy nie było wygodniejsze

2021-04-22
Młynek Fellow Ode — mielenie kawy nigdy nie było wygodniejsze

Marka Fellow znana jest kawowym geekom między innymi dzięki szerokiej ofercie niezawodnych kubków termicznych, designerskich czajników, a także nakładce Prismo, dzięki której przy pomocy AeroPressa można przygotować napar zbliżony do espresso. Najnowszym dziełem tego amerykańskiego startupu jest młynek Fellow Ode, który ma być odpowiedzią na wszystkie potrzeby miłośników alternatywnych metod zaparzania kawy. Co ma do zaoferowania?

Fellow Ode — uczta dla oczu

Wizualnie młynek Fellow Ode prezentuje się raczej minimalistycznie, a jego kompaktowe wymiary (gł. x szer. x wys. / 23,9 x 10,5 x 24,1 cm) sprawdzą się nawet w niewielkiej kuchni. Niech Was to jednak nie zwiedzie - młynek waży 4,5 kilograma, jest więc wystarczająco ciężki, by zapewnić stabilną pracę i nie wędrować po kuchennym blacie.

Obudowę urządzenia wykonano z aluminium, jedynie poszczególne elementy są z tworzywa. Dostęp do hoppera znajduje się tradycyjnie u góry, na froncie zaś znalazło się spore pokrętło do regulacji stopnia mielenia. Aluminiowy pojemnik na zmieloną kawę mocowany jest na podstawie za pomocą magnesu, więc zawsze będzie idealnie ustawiony pod wylotem z komory żaren, ograniczając tym samym rozsypywanie się kawy wokół młynka.

title

Udogodnieniem dla użytkowników jest funkcja Auto Stop - młynek automatycznie zatrzymuje silnik po zmieleniu wsypanej porcji kawy, co pozwala znacząco zredukować poziom hałasu podczas pracy urządzenia. Jednocześnie cała konstrukcja została zaprojektowana tak, by robić jak najmniej hałasu podczas mielenia. Poranki będą więc o wiele przyjemniejsze, zwłaszcza dla pozostałych domowników, którzy jeszcze smacznie śpią.

Jeszcze bardziej precyzyjne mielenie z Fellow Ode

Młynek Fellow Ode został wyposażony w stalowe, płaskie żarna o średnicy aż 64 mm, które zapewniają wyjątkowo precyzyjne mielenie. Zastosowany w silniku młynka system PID płynnie sterując mocą silnika utrzymuje stałą liczbę obrotów, co sprawia, że poszczególne ziarna kawy nawet pod koniec pracy urządzenia mielone są z równą siłą.

Żarna umieszczono bezpośrednio nad wylotem, aby zredukować retencję, czyli pozostawanie zmielonych drobinek kawy w komorze mielenia. Dodatkowo przy wylocie zamontowano knocker, czyli metalowy klips z mocną sprężyną, który wystukuje drobinki kawy z komory mielenia. Wystarczy więc kilka porządnych stuknięć, by cała kawa znalazła się w dolnym zbiorniku, praktycznie bez żadnych strat.

Hopper w Fellow Ode jest niewielki, jednorazowo pomieści około 80 gramów kawy. Zamysł jest bowiem taki, by z jego pomocą zmielić dokładnie odmierzoną porcję kawy, zawsze świeżą, a nie przechowywaną przez kilka dni w hopperze. Wspomniane 80 gramów to wcale nie tak mało, gdyż z takiej ilości przygotujemy nawet 1,2 l kawowego naparu.

Młynek wyłącznie do alternatyw

Pokrętło znajdujące się na froncie urządzenia służy do precyzyjnej regulacji grubości mielenia. Podziałkę podzielono na 31 stopni, dzięki czemu łatwiej będzie o powtarzalność przy różnych typach naparu. Oferowany zakres mielenia sprawdzi się w przypadku Chemexa lub dripa, AeroPressa, Delter Coffee Pressa, french pressa, kawiarki, a także do przygotowania cold brew. Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z metodami alternatywnymi i nie jesteśmy pewni, jaki stopień mielenia ustawić pod wybraną metodę, na pokrywce hoppera (po wewnętrznej stronie) znajduje się przydatna ściąga dla początkujących.

Choć Fellow Ode oferuje naprawdę wiele, nie da nam wszystkiego. Uzyskanie odpowiedniego przemiału do espresso nie jest możliwe. Trudno jednak uznać to za minus, znając zamysł jego twórców. Fellow Ode będzie więc świetnym wyborem dla domowych baristów, którzy preferują kawę parzoną metodami przelewowymi i alternatywnym, gwarantując szybką, precyzyjną i wyjątkowo cichą pracę oraz zawsze tak samo doskonałą kawę.

pixel