STYL PARZENIA KAWY
Choć nie każdy konsument kawy w to uwierzy, to smak małej czarnej może się znacząco różnić w zależności od tego, jaki styl parzenia kawy zostanie zastosowany. Zazwyczaj wybieramy szybkie, konwencjonalne metody, jednak czasami warto wybrać nieco bardziej wyrafinowane rodzaje kaw, które dostarczą nam ciekawszych wrażeń smakowych.
Włoskie style parzenia kawy
Kiedy myślimy o dobrej kawie, to pierwszym naszym skojarzeniem jest najczęściej espresso. Ten intensywny napar z orzechową pianką stał się obok czerwonego Ferrari symbolem Włoch już wiele lat temu. Dziś trudno wyobrazić sobie włoskie kawiarnie, w których nie podawano by tego wyrazistego w smaku napoju.
Jak zrobić espresso? W tym celu niezbędny jest oczywiście ekspres ciśnieniowy. Do tego stylu parzenia kawy wybieramy ziarna mocno palonej arabiki, które mielimy bardzo drobno na chwilę przed parzeniem. Będziemy potrzebować przynajmniej 7 gram takiej kawy. W dalszej kolejności konieczne jest jej mocne ubicie w kolbie za pomocą tampera. Tak przygotowany „ładunek” umieszczamy w ekspresie i dokonujemy intensywnej ekstrakcji, która trwa ok. 20 – 30 sekund. W tym czasie gorąca woda pod ciśnieniem przedostaje się przez ziarna kawy do naszej filiżanki. Pojemność tradycyjnego espresso to ok. 25 - 35 ml.
Espresso stało się podstawą wielu innych kaw. W kawiarniach możemy napić się takich jego rodzajów jak cappuccino czy cafe latte.
Turecki styl parzenia kawy
Jeśli uwielbiacie intensywną i słodką kawę, to z całą pewnością powinniście spróbować tej parzonej po turecku. W krajach arabskich przygotowanie tego napoju to prawdziwy rytuał, więc cały proces jest dość długi, jednak z całą pewnością warto poświęcić ten czas, by rozsmakować się w Oriencie.
Jak zaparzyć kawę po turecku? Najpierw mielimy drobno kawę, a następnie mieszamy ją dokładnie z cukrem w specjalnym tygielku. Do całości dolewamy zimną wodę i zaczynamy podgrzewanie. Kiedy tylko woda zaczyna się gotować, zdejmujemy napar z ognia i pozwalamy mu chwilę wystygnąć. Czynność powtarzamy jeszcze dwa razy, a na sam koniec dosypujemy kardamon. Specjaliści radzą również dodanie kropli wody, by wszystkie fusy upadły na dno.
Alternatywne style parzenia kawy
Jeśli chcemy natomiast prawdziwej odmiany, to możemy zainteresować się alternatywnymi metodami parzenia kawy. Popularne urządzenia wykorzystywane w tym przypadku to dripper, aeropress i syphon. Aby uzyskać najciekawsze efekty warto wybrać kawy średnio palone z Afryki lub Azji, które po przygotowaniu we wspomnianych urządzeniach będą charakteryzowały się znacznie delikatniejszym smakiem z nutami owocowymi.
Najciekawszym ze wspomnianych urządzeń jest syfon, który swym wyglądem przypomina kolby do eksperymentów chemicznych. Jak zaparzyć w nim kawę? Najpierw napełniały dolny zbiornik wodą i zapalamy palnik. W podgrzanej kolbie zwiększa się ciśnienie i płyn przedostaje się metalowymi rurkami do górnej części. Dopiero teraz dodajemy kawę i czekamy około dwóch minut. Następnie wyłączamy palnik i napar zacznie skapywać do dolnej kolby. Fusy zatrzymają się natomiast na bawełnianym filtrze, który znajduje się pomiędzy pojemnikami. Tak przygotowany napój posiada sporą ilość kofeiny, jednak jest delikatny w smaku. W zależności od tego, z jakiego regionu świata ziarna wybierzemy, możemy wyczuć nuty owoców cytrusowych, jagód, a nawet śliwek.