Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tabletki do czyszczenia ekspresu. Dlaczego warto ich używać?

2020-09-09
Tabletki do czyszczenia ekspresu. Dlaczego warto ich używać?

Regularne i skrupulatne czyszczenie ekspresu do kawy leży w naszym najlepszym interesie. Gromadzący się kamień oraz odkładające się na komponentach ekspresu tłuszcz i resztki kawy odciskają niesmaczne piętno na smaku i jakości przygotowywanego naparu, a także skracają żywotność urządzenia. Nie oznacza to jednak, że każdorazowo musimy rozkładać nasz ekspres na czynniki pierwsze i czyścić każdy element z osobna. Generalne czyszczenie ekspresu warto przeprowadzać co kilka miesięcy, a na co dzień wykonywać pomniejsze zabiegi, wykorzystując np. tabletki do czyszczenia ekspresu, które pomogą utrzymać urządzenie w dobrej kondycji.

Konserwacja ekspresu – kwestia najwyższej wagi

Dbanie o higienę ekspresu to rzecz niezwykle istotna, o której wiele osób zdaje się zapominać. Zdecydowana większość usterek ekspresów, zwłaszcza tych automatycznych, wynika z zaniedbań z zakresu odkamieniania i czyszczenia sprzętu. Dzieje się tak, ponieważ wewnątrz takiego urządzenia znajdują się liczne przewody oraz elementy mechaniczne (np. moduł zaparzający), które łatwo ulegają uszkodzeniu. Ofiarą takich zaniedbań są też systemy mleczne, tacki ociekowe, dysze spieniające i zbiorniki na wodę.

Ewentualne uszkodzenie ekspresu to tylko jedna strona problemu. Drugą jest wyczuwalne pogorszenie smaku kawy wynikające bezpośrednio z zanieczyszczenia ekspresu. Pozostałości kawy po poprzednich parzeniach, tłuste osady, a w skrajnych wypadkach nawet zalążki pleśni – to tylko kilka przykładów nieczystości czających się w zaniedbanych ekspresach. Kwestia częstego czyszczenia sprzętu jest zatem bezsprzeczna, otwarte pozostaje zagadnienie, czym czyścić ekspres?

Tabletki do czyszczenia ekspresu – wygodne i bezpieczne

Istnieje szeroka gama środków czyszczących przeznaczonych do konserwacji ekspresów, zarówno kolbowych, jak i tych w pełni automatycznych. Wygodną formą są tabletki do czyszczenia ekspresu, które usuwają zabrudzenia, wszelkie resztki kawy oraz tłuste osady gromadzące się na elementach wewnętrznych urządzenia.

Tabletki czyszczące zawierają skoncentrowane substancje czyszczące, które spieniają się w wyniku kontaktu z wodą i dokładnie czyszczą nawet najbardziej niedostępne zakamarki. Zaletą tego rozwiązania jest idealnie odmierzona porcja detergentu, nie ma więc ryzyka, że użyjemy go za dużo lub zbyt mało. Zastosowane w tabletkach substancje są bezpieczne dla naszego zdrowia, a także dla środowiska. Istotny jest również fakt, że detergent, w odróżnieniu od kwasku cytrynowego, octu i sody oczyszczonej, nie uszkodzi komponentów ekspresu.

Jak korzystać z tabletek do czyszczenia ekspresu?

Niezależnie od wybranej marki tabletek do czyszczenia ekspresu, w pierwszej kolejności należy uważnie przeczytać instrukcję obsługi urządzenia i postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że dokładnie wyczyścimy ekspres, bez ryzyka jego uszkodzenia.

W przypadku ekspresów kolbowych tabletki czyszczące wykorzystuje się do czyszczenia grupy zaparzającej metodą backflush (wsteczne płukanie). W kawiarniach wykonuje się ten zabieg każdego dnia, w warunkach domowych można to robić rzadziej, w zależności od częstotliwości użytkowania ekspresu. Jak to zrobić? Należy założyć tzw. ślepe sitko do portafiltra, umieścić w nim tabletkę i założyć tak przygotowaną kolbę w grupie zaparzającej. Po uruchomieniu ekspresu w sitku powstaje roztwór, który przepłukuje prysznic i grupę zaparzającą. Pod ręką warto mieć szczotkę do czyszczenia grupy, którą wymieciemy pozostałości kawy. Płukanie z detergentem powtarzamy kilkukrotnie, następnie przepłukujemy kolbę, ponownie ją zakładamy i uruchamiamy ekspres, tym razem bez użycia tabletki.

Tabletki czyszczące wykorzystuje się również do czyszczenia kolby oraz innych elementów ekspresu, które wymagają namoczenia. Sprawdzają się też do konserwacji ekspresów przelewowych.

Konserwacja ekspresów automatycznych jest zdecydowanie mniej wymagająca, gdyż urządzenia te zazwyczaj same informują o tym, że wymagają czyszczenia. Aby wyczyścić ekspres automatyczny wystarczy umieścić tabletkę w odpowiednim zbiorniku i potwierdzić rozpoczęcie cyklu czyszczenia jednym przyciskiem. Proces ten trwa kilkanaście do kilkudziesięciu minut, a urządzenie samo poinformuje o dalszych krokach i zakończeniu czyszczenia.

Jakie tabletki do czyszczenia ekspresu wybrać?

Dostępne są uniwersalne tabletki czyszczące (np. Urnex CAFIZA, Puly CAFF), które można wykorzystać także do czyszczenia ekspresów przelewowych, jak również tabletki do czyszczenia ekspresów automatycznych poszczególnych marek (np. JURA, Nivona, Krups, GRAEF).

Pamiętajmy, że tabletki do czyszczenia ekspresu służą usunięciu tłustych osadów i innych zanieczyszczeń, nie usuną jednak osadu wapiennego. Do tego celu należy użyć odpowiedniego odkamieniacza. Podobnie ma się kwestia systemu do spieniania mleka, który również wymaga osobnego czyszczenia za pomocą stosownego detergentu.

Polecane

pixel