Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

ZDROWIE A KAWA

2016-08-18
ZDROWIE A KAWA

Co jakiś czas dowiadujemy się, że kawa może nas wyleczyć z różnych dolegliwości lub doprowadzić nas do poważnych problemów zdrowotnych. Odpowiedź na pytanie, czy kawa jest zdrowa jest zasadnicza, ponieważ większość z nas wypija każdego dnia kilka filiżanek czarnego naparu z kofeiną. Jaki jest więc wpływ kawy na zdrowie?

Dlaczego pijemy kawę?

Po wypiciu filiżanki kawy jesteśmy po prostu szczęśliwsi. To nie subiektywne odczucie, ale naukowy fakt. Kofeina zawarta w jej ziarnach sprawia, że nasz organizm wytwarza takie hormony jak dopamina, serotonina i adrenalina.

Głównym powodem, dla którego większość z nas sięga po kolejny łyk kawy, jest oczywiście pobudzenie. Ta sama kofeina przyczynia się do zmniejszenia odczuwalnego zmęczenia i zwiększenia aktywności kory mózgowej. Ma to również przełożenie na naszą sprawność umysłową w późnym wieku.

KAWA A ZDROWIE

Wpływ kawy na nasz mózg

Kawa wpływa na zdrowie w sposób długofalowy. Udowodniono, że regularne jej spożywanie poprawia działanie pamięci długotrwałej, a tym samym zapobiega wystąpieniu starczej demencji. To jednak nie koniec jej zalet. Osoby, które regularnie raczą się napojem z ziaren arabiki lub robusty znacznie rzadziej cierpią na chorobę Alzheimera lub Parkinsona.

Uwagę osób, które troszczą się o zdrowy tryb życia, przyciągają zazwyczaj doniesienia na temat właściwości odchudzających, które posiada filiżanka pobudzającego napoju. Rzeczywiście, potwierdzono, że kawa posiada aż 30 kwasów organicznych, które poprawiają trawienie.

Zawarte w niej antyoksydanty sprzyjają szybkiemu spalaniu tłuszczu i ograniczają odkładanie się cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że schudniemy tylko wtedy, gdy zaczniemy ćwiczyć po 10 minutach od wypicia kawy. Wypijanie kolejnych filiżanek bez aktywności fizycznej nie pomoże nam w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

KAWA A ZDROWIE

Kawa a alergia

Kichasz i łzawią ci oczy? Może już pora napić się kawy? Okazuje się, że skutecznie wpływa ona na blokowanie wydzielania histaminy przez nasz organizm. To właśnie ta substancja jest odpowiedzialna za wszystkie nieprzyjemne objawy, których doświadczamy po kontakcie z alergenem.

Również osoby cierpiące na astmę docenią wpływ kawy na ich zdrowie. Kofeina działa rozkurczowo na drogi oddechowe, a tym samym znacząco ułatwia oddychanie.

Kawa w służbie młodości

Od dawna mówi się o antyoksydantach, które zawarte są w zielonej kawie. Okazuje się jednak, że również napar z prażonych ziaren jest ich bogatym źródłem. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że antyoksydanty spowalniają działanie wolnych rodników, a tym samym proces degeneracji zdrowych komórek w naszym ciele. Dzięki temu wyglądamy młodziej.

Komu kawa może szkodzić?

Nie zawsze kawa ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Istnieją grupy, które powinny jej unikać. Czasami nasz organizm wysyła nam sygnały, które powinny skłonić nas do ograniczenia ilości wypijanych filiżanek. Jednym z nich na pewno jest zgaga. Może ona świadczyć o tym, że kofeina wpływa negatywnie na śluzówkę naszego żołądka, co skutkuje tym, że nie będziemy w stanie przyswoić wielu ważnych witamin.

Kawa nie jest również wskazana w przypadku osób cierpiących na choroby krążenia, dzieci i kobiety w ciąży. Pamiętajmy również, że jej picie sprzyja utracie magnezu, żelaza i wapna z naszego organizmu. Warto więc wypić szklankę wody mineralnej po małej czarnej.

Polecamy kliknąć Kawa ziarnista na Cafesilesia.pl

pixel