Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ekspres do kawy - czyszczenie (część II)

2018-09-16
Ekspres do kawy - czyszczenie (część II)

Ustaliliśmy już, że czyszczenie ekspresu do kawy jest rzeczą niezbędną. To, na ile sprzęt do przygotowywania prawdziwie włoskich kaw jest czysty i zakonserwowany warunkuje jakość smaku i aromatu espresso, cappuccino, latte. Prócz tego, pozwala cieszyć się jego użytkowaniem przez wiele lat. A skoro wiemy już, w jaki sposób myć i odkamieniać ekspres kolbowy, sprawdźmy jak postępować w przypadku ekspresu automatycznego.

Ekspres automatyczny - konserwacja

Wydawać by się mogło, że skoro ekspres automatyczny jest tak nowoczesnym sprzętem, z pewnością został wyposażony w technologie, które sprawiają, że urządzenie tak bardzo nie brudzi się i nie zbiera się w nim kamień. Niestety nie do końca tak jest. Tak samo jak ekspresy kolbowe, również te automatyczne wymagają regularnej konserwacji. Różnica polega na tym, że w tym przypadku maszyna posiada specjalną opcję czyszczenia, w związku z czym wystarczy wybrać odpowiedni przycisk. Są to tzw. zintegrowane programy czyszczące i odkamieniające.

Ekspres automatyczny - czyszczenie

Warto mieć na uwadze, że czyszczenie ekspresu do kawy, a mianowicie ekspresu automatycznego polega na pozbyciu się z nawet najmniejszych zakamarków maszyny kawowych olejków i pozostałości zmielonych ziaren, w związku z czym parzone w nim espresso zawsze cechuje najwyższa jakość. Jeśli dodamy do tego fakt, że czynność ta jest banalnie wręcz prosta, szybko dojdziemy do wniosku, że raz na jakiś czas warto poświęcić na nią chwilę czasu. Otóż specjalną tabletkę czyszczącą wystarczy wrzucić do odpowiedniej szuflady czy też komory i włączyć program czyszczenia.

Ekspres automatyczny - odkamienianie

Jak już wspominaliśmy poza funkcją umożliwiającą czyszczenie ekspresu do kawy, każdy profesjonalny ekspres automatyczny wyposażony jest w opcję odkamieniania. Jedyne co musimy zrobić to ze zbiornika na wodę wyjąć filtr, a następnie stworzyć w nim roztwór odkamieniający (woda + środek odkamieniający) i uruchomić właściwy program. Mycie poszczególnych elementów ekspresu do kawy Warto pamiętać też o tym, by systematycznie myć poszczególne elementy, z których składa się ekspres automatyczny i kolbowy. W zależności od posiadanego modelu należą do nich: dysza do spieniania mleka, zbiornik na wodę, tacka ociekowa, zbiornik na fusy, dozownik kawy, a także system mleczny i moduł zaparzający w ekspresach automatycznych. Poza czyszczeniem ekspresu do kawy konieczne jest również wymieniane filtra wody.

Polecane

pixel