Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

HERBATA BIAŁA

( ilość produktów: 12 )

Herbata biała należy do najdroższych i najbardziej cenionych herbat wśród miłośników tego napoju. Wytwarza się ją wyłącznie z pąków i bardzo młodych listków krzewu herbacianego, które zbiera się wiosną, czemu herbata biała zawdzięcza swój wyjątkowo delikatny i nieco słodki smak. Występuje wiele odmian i gatunków białej herbaty, choć wszystkie pochodzą od tej samej rośliny — Camellia sinensis.

Jak powstaje biała herbata?

Nazwa białej herbaty wzięła się od wyglądu suszu. Pączki listków herbacianych są pokryte delikatnym, białym meszkiem, który sprawia, że susz wydaje się biały. Gotowy napar przygotowany z białej herbaty ma jasny, słomkowy kolor i łagodny, kwiatowo-owocowy smak.   Herbata biała wyróżnia się niskim stopniem przetworzenia. Wiosną pączki i listki chroni się przed działaniem promieni słonecznych, aby ograniczyć wytwarzanie chlorofilu, czyli barwnika, dzięki któremu liście herbaty mają zielony kolor. Następnie listki i pąki są zbierane i suszone, a potem w odpowiednim momencie ogrzewane parą wodną, by zahamować proces utleniania. Suszu zazwyczaj nie formuje się i nie łamie, aby zachować strukturę listków. Głównym producentem białej herbaty są Chiny (przede wszystkim prowincja Fujian), a także Indie i Tajwan.

Rodzaje białej herbaty

Dostępnych jest wiele rodzajów białej herbaty, zarówno te mniej, jak i te bardziej przetworzone. Najbardziej cenione są herbaty składające się wyłącznie z nierozwiniętych pączków herbacianych (tzw. silver tips). Dużą popularnością cieszy się też herbata biała liściasta składająca się z pączków i delikatnych listków (np. herbata biała Pai Mu Tan). Istnieje też herbata biała z jaśminem, którą aromatyzuje się świeżymi kwiatami jaśminu. Bardzo efektowne są białe herbaty formowane w pąki, które rozwijają się w trakcie parzenia, tworząc piękne kompozycje, wyglądające jak fantazyjne kwiaty. Wreszcie dostępne są też herbaty białe, sprzedawane w wygodnych saszetkach i piramidkach, idealne dla osób, które marzą o tym, aby czym prędzej napić się ulubionego naparu. Może to być zarówno czysta biała herbata, jak i susz połączony z aromatycznymi dodatkami, takimi jak suszone i kandyzowane owoce, płatki kwiatów czy listki zielonej herbaty.

Herbata biała — właściwości

Biała herbata wyróżnia się wysokim stężeniem przeciwutleniaczy, wyższym niż odnotowano w herbatach zielonych i czarnych. Warto ją pić, by spowolnić procesy starzeniowe i zmniejszyć ryzyko różnych schorzeń. Co więcej, herbata biała zawiera znaczne ilości kofeiny i działa bardziej pobudzająco od innych herbat! Będzie więc świetną alternatywą dla porannej kawy czy pobudzającej yerba mate. Na uwagę zasługuje też aromatyzowana herbata biała jaśminowa. Właściwości tej herbaty docenią zwłaszcza osoby narażone na stres. Olejki eteryczne zawarte w kwiatach jaśminu uspokajają, relaksują i pomagają zasnąć.

Herbata biała parzenie — jak przygotować białą herbatę?

Chcąc przygotować filiżankę białej herbaty, potrzebujemy około 2-3 gramów suszu (1 łyżeczka) i 120 mililitrów wody o temperaturze od 80°C do 90°C. Czas parzenia powinien wynosić od 2 do 5 minut, warto jednak dopasować go do własnych preferencji. Herbata biała liściasta nadaje się do wielokrotnego parzenia, jednak należy pamiętać o tym, by wydłużać każde kolejne parzenie o 30-60 sekund.

Herbata biała — gdzie kupić?

Gdzie dostępna jest dobrej jakości herbata biała? Sklep CafeSilesia.pl oferuje szeroki wybór herbat, zarówno sypanych, jak i sprzedawanych w wygodnych, jednorazowych saszetkach. Jeżeli interesuje nas herbata biała, cena takiego suszu zaczyna się od około 20-30 zł za 100 g.

MarkaMarka
Rodzaj herbatyRodzaj herbaty
DodatkiDodatki
Postać herbatyPostać herbaty
PochodzeniePochodzenie
Temperatura parzenia Temperatura parzenia
Liczba zaparzeńLiczba zaparzeń
Pokaż tylko Pokaż tylko
pixel