Profesjonalny sklep z kawą i ekspresami

Profesjonalny sklep
z kawą i ekspresami

(32) 284 70 32 sklep@cafesilesia.pl

(32) 284 70 32sklep@cafesilesia.pl


Kolumbijskie plantacje kawy

Historia upraw kawy w Kolumbii

Do dziś nie wiadomo kiedy dokładnie kawa pojawiła się w Kolumbii. Pierwsze wzmianki dotyczące małych, przydomowych upraw tej rośliny znajdujemy w książce pt. „Ilustracje z Orinoco” z 1730 roku, autorstwa jezuickiego księdza Jose Gumilli. Jednak prawdziwy rozwój plantacji krzewów kawowca w tym kraju notuje się na drugą połowę XIX wieku. Wtedy to właściciele ziemscy oraz rząd kolumbijski zarabiali na eksporcie kawy do Stanów Zjednoczonych i Europy prawdziwe fortuny. Niestety wraz z nastaniem tzw. „Wojny Tysiąca Dni” na przełomie XIX i XX wieku upadły niemal wszystkie uprawy. Ponownie, dopiero w latach 50. XX wieku kolumbijski produkt zaczął zyskiwać światową sławę. Wówczas powołano Narodową Federację Kawy, która po dzień dzisiejszy wspiera farmerów, zapewnia szkolenia i programy pomocowe, a także dba o wysoką jakość zbiorów i wizerunek kolumbijskiej kawy.

Kolumbijskie uprawy dziś

Poza doskonałymi warunkami klimatycznymi na wysoką jakość kolumbijskich ziaren, wpływ mają również stosowane tam metody zbiorów i obróbki owoców kawowca. Pomimo postępu technologii - industrializacji i mechanizacji rolnictwa, plantatorzy trudniący się uprawą kawy korzystają dokładnie z tych samych sposobów, co w XIX wieku. A zatem, ziarna są zbierane i segregowane ręcznie oraz tradycyjnie obrabiane w niewielkich spółdzielniach. Poza tym w Kolumbii zdecydowana większość plantacji nie przekracza 5 ha. Wszystko to sprawia, że region w 2011 roku został wpisany na listę UNESCO jako „światowe dziedzictwo krajobrazu i kultury kawy”.

Smak kolumbijskich kompozycji

Podobnie jak większość południowoamerykańskich arabik, kolumbijskie ziarna cechuje klasyczny orzechowo-czekoladowy posmak oraz jedwabiste body. W związku z tym produkt pochodzący z tego regionu nadaje się do przygotowywania zarówno dużych czarnych kaw, jak i espresso i tworzonych na jego bazie napojów mlecznych.

Zapisz się do newslettera!

otrzymaj dodatkowe
20zł na dalsze zakupy

Jura Fiorenzato Etno cafe Doubleshot Coffeeproficiency Caffen Mokito La Brasiliana Agust Cafe Izzo Fantino Meseta Varesina Lavazza Bezzera Bialetti
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl