Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pochodzenie kawy a smak naparu

2017-08-06
Pochodzenie kawy a smak naparu

Dzięki licznym artykułom zamieszczanym w internecie, o kawie wiemy już niemal wszystko. Kojarzymy różne kompozycje przygotowywane na bazie klasycznego espresso oraz zdajemy sobie sprawę z tego, że kofeinowy napój smakuje najlepiej, gdy przygotowywany jest ze świeżo zmielonych ziaren. Co więcej, potrafimy rozróżnić najpopularniejsze sposoby parzenia, a nawet podać kilka metod alternatywnych. Natomiast wciąż zastanawiamy się jaka kawa byłaby dla nas odpowiednia. Oczywiście wiemy, że zdecydowanie lepsza jakościowo jest arabica aniżeli robusta. Jednak czy każda arabica smakuje tak samo? Czy region, z którego pochodzi ma jakieś znaczenie? Otóż tak, musimy liczyć się z pewnymi różnicami w zależności od tego, czy nasza kawa pochodzi z plantacji w Afryce, Ameryce czy Azji.

Czym różni się kawa od kawy?

Przede wszystkim w obrębie gatunku arabica, stanowiącego 70% wszystkich upraw kawy na świecie, istnieje jeszcze wiele jej odmian. Różnią się one pod względem nut smakowych, kwasowości oraz tzw. body (konsystencja, ciało kawy, odczucie jakie napar pozostawia na języku). W Afryce, Ameryce Środkowej i Południowej oraz w Azji plantacje drzew kawowca rozciągają się na terenie różnych państw. Każda z upraw trudni się hodowlą nieco innej odmiany arabiki. Pomijając pewne niuanse, w nawiązaniu do każdego kontynentu podać można ogólną charakterystykę kawy.

Kawy z upraw afrykańskich

Kofeinowy napar przygotowywany z ziaren pochodzących z upraw, które rozciągają się w granicach takich krajów jak: Etiopia, Kenia, Uganda oraz Rwanda, cechują się nieco bardziej kwasowym posmakiem (co absolutnie nie oznacza, że są kwaśne). Dominują tu subtelne nuty owoców cytrusowych, kwiatów, a nawet rodzynek. A zatem afrykańskie kompozycje to coś w sam raz dla miłośników kaw lekkich i delikatnych.

Kawy z plantacji w Ameryce

Odmiany arabik z olbrzymich plantacji w Brazylii, Kolumbii, a także Gwatemali i Meksyku nazywane są po prostu klasycznymi. Mało kwasowe o wyraźnych nutach orzechowo-czekoladowych najlepiej sprawdzają się w połączeniu z mlekiem, np. jako cappuccino bądź cafe latte.

Kawy azjatyckie

Kawy z plantacji położonych w Azji, a dokładniej w Indonezji, Papui-Nowej Gwinei i w Indiach są znacznie mniej popularne niż arabiki amerykańskie, czy nawet afrykańskie. Wyróżniają się przede wszystkim ziemistymi, leśnymi nutami smakowymi i mają małą kwasowość.

pixel