Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

HERBATA ZIELONA

( ilość produktów: 44 )

Zielona herbata cieszy się ogromną popularnością, szczególnie w krajach Dalekiego Wschodu, jednak coraz częściej pija się ją również w Polsce. Tak, jak inne herbaty, również tę zieloną produkuje się z krzewów rośliny Camellia sinensis. Rodzajów zielonej herbaty jest prawdziwe zatrzęsienie, zwłaszcza tych o rodowodzie chińskim i japońskim, a każda z nich wyróżnia się odmiennym procesem obróbki liści, sposobem parzenia i tym, co najistotniejsze dla jej miłośników, smakiem naparu. W naszym sklepie dostępne są rozmaite rodzaje herbat zielonych, w tym m.in. herbata zielona jaśminowa, misty green oraz szeroki wybór herbat w wygodnych saszetkach.

Jak powstaje zielona herbata?

Herbata zielona wytwarzana jest z nierozwiniętych pączków i młodych liści krzewu herbacianego, które zbierane są wczesną wiosną. Rodzajów zielonych herbat jest bez liku, jednak poza pewnymi niuansami ich proces produkcji jest podobny. Świeżo zebrane listki i pąki najpierw poddawane są więdnięciu, a następnie podgrzewaniu, co hamuje oksydację i pozwala zachować zielony kolor suszu. Następnie liście są suszone i poddawane dalszej obróbce.

Herbata zielona – właściwości zdrowotne

Herbata zielona jest bogatym źródłem związków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwutleniającym, w tym dobroczynnych katechin, a także garbników, kofeiny i teobrominy, flawonoidów, witamin i związków mineralnych. Liczne badania dowodzą, że zawarte w zielonej herbacie substancje mogą zmniejszać ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, chorób serca i układu krwionośnego, a także otyłości i zaburzeń metabolicznych. Co więcej, zielona herbata sprzyja odchudzaniu i spalaniu tkanki tłuszczowej, co jest dobrą informacją dla wszystkich osób dbających o dobrą kondycję. Warto więc pić regularnie zieloną herbatę w ramach szeroko rozumianej profilaktyki prozdrowotnej, przy okazji ciesząc się jej wspaniałym smakiem.

W jakiej temperaturze powinna być parzona zielona herbata?

Aby cieszyć się wyjątkowym smakiem zielonej herbaty, należy ją zaparzać w odpowiedni sposób. Niezwykle istotnym parametrem podczas parzenia herbaty jest temperatura wody, jak również czas zaparzania. Przyjmuje się, że właściwa temperatura dla herbat zielonych to 70-80°C, dlatego warto zaopatrzyć się w termometr, by mieć temperaturę wody pod kontrolą. Czas parzenia powinien wynosić około 2-3 minut, lecz wiele herbat zaparza się krócej (1-2 minuty) lub dłużej (4-5 minut), dzięki czemu napar zyskuje właściwości pobudzające lub, wręcz przeciwnie, odprężające. Zielona herbata nadaje się do kilkukrotnego parzenia, a smak naparu za każdym razem może nas zaskoczyć!

Herbata zielona liściasta czy w saszetkach?

Wiele osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniej herbaty dla siebie. Nie sposób jednak wskazać, która z nich będzie lepsza. Herbata zielona liściasta składa się z całych liści, które podczas kontaktu z gorącą wodą rozwijają się i oddają do wody szereg substancji aktywnych i smakowych, dzięki czemu napar ma wspaniały, pełny smak. Wybór zielonych herbat liściastych jest ogromny, jest to jednak rozwiązanie dla osób pasjonujących się herbatą i lubiących cały proces zaparzania. Z kolei herbata zielona w saszetkach pozwala na szybkie przygotowanie ulubionej herbaty bez zbędnych gadżetów, jednak wybór tych herbat jest ograniczony.

Herbata zielona w ciąży – czy można ją pić?

Zielona herbata jest niezwykle zdrowa, ale w nadmiarze może szkodzić np. utrudniając wchłanianie żelaza z jedzenia. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, które powinny zachować szczególną ostrożność. Dwie filiżanki zielonej herbaty dziennie nie powinny zaszkodzić, ale dla pewności warto skonsultować się z lekarzem.

Zielona herbata – od jakiego wieku można ją pić?

Zielona herbata zawiera sporo kofeiny, dlatego dzieci powinny ją pić w ograniczonych ilościach. Nie zaleca się podawania jej niemowlętom i małym dzieciom, które mogą szczególnie intensywnie reagować na kofeinę i mieć kłopotu z nadmiernym pobudzeniem.

MarkaMarka
+ Rozwiń- Ukryj
Rodzaj herbatyRodzaj herbaty
Obecność teinyObecność teiny
DodatkiDodatki
Postać herbatyPostać herbaty
PochodzeniePochodzenie
+ Rozwiń- Ukryj
Temperatura parzenia Temperatura parzenia
Liczba zaparzeńLiczba zaparzeń
Pokaż tylko Pokaż tylko
pixel