HERBATA OOLONG

( ilość produktów: 7 )

Herbata oolong niebieska, turkusowa herbata, ulung, wulong, czarny smok lub z języka chińskiego Qing - pod tymi nazwami kryje się nieco mniej znana herbata pochodząca z Chin. Co ją wyróżnia na tle innych herbat? Oolong różni się od pozostałych herbat stopniem oksydacji oraz metodami obróbki, czego efektem jest wyjątkowy, zróżnicowany smak.

Jak powstaje herbata ulung?

Wszystkie znane nam herbaty powstają z listków tej samej rośliny Camelia Sinensis, lecz dzięki różnym metodom upraw i obróbki otrzymujemy herbaty o zróżnicowanym profilu sensorycznym. Do produkcji herbaty ulung wykorzystuje się większe liście krzewu herbacianego, które najpierw suszy się na słońcu, by odparować nadmiar wilgoci. Następnie rozpoczyna się proces oksydacji, zauważalny na brzegach listków, który wspomaga się poprzez potrząsanie suszu. To właśnie dzięki temu listki są ciemniejsze na brzegach i jaśniejsze w środku. Utlenianie przerywa się, podgrzewając liście do wysokiej temperatury. Dopiero wówczas są one rolowane w malutkie bryłki i niekiedy prażone.

Rodzaje herbaty oolong

Herbaty ulung mogą różnić się między sobą stopniem utlenienia. Susz o niskiej oksydacji daje napar o delikatnym smaku i jasnej barwie. Im mocniej utlenione są liście, tym napar będzie bardziej intensywny i ciemniejszy. Jak może smakować herbata oolong? Smak bywa różny, od wyczuwalnych nut owoców i kwiatów, przez aromaty orzechów i miodu, po nuty drzewne i trawiaste.Herbata oolong dostępna jest przede wszystkim w formie sypkiej, co pozwala cieszyć się jej niepowtarzalnym aromatem. Dla osób szukających wygody dostępne są herbaty ulung w wygodnych saszetkach i piramidkach.

Herbata oolong właściwości

Po herbatę oolong warto sięgnąć nie tylko ze względu na smak, lecz również dla jej  korzystnych właściwości zdrowotnych. Herbata ta jest bogatym źródłem związków mineralnych i witamin, a także kwasu foliowego, dobroczynnych karotenoidów i alkaloidów detoksykujących. Oolong ponadto zawiera znaczne ilości substancji o działaniu przeciwutleniających (głównie katechin), które zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, działają ochronnie na układ sercowo-naczyniowy, regulują poziom cukru we krwi i korzystnie wpływają na poziom cholesterolu.Warto również wiedzieć, że herbata oolong charakteryzuje się niską zawartością teiny (kofeiny występującej w herbatach), mogą ją zatem pić osoby, które lubią sięgać wieczorem po filiżankę herbaty.

Herbata oolong - jak parzyć?

Jak zaparzyć herbatę oolong? Istnieje kilka sposobów, a każdy z nich dopasowany jest do stopnia oksydacji suszu. Warto kierować się wskazówkami producenta, które znajdują się na opakowaniu, aby już za pierwszym parzeniem otrzymać napar o idealnym profilu smakowym. Można też szukać własnej drogi i testować różne parametry. Punktem wyjścia może być podstawowy przepis, który z czasem będziemy dopasowywać do własnych upodobań:

  • 2-3 gramy suszu herbaty oolong (przed właściwym parzeniem można go przepłukać wodą);
  • 120-150 ml wody o temperaturze 90°C. Susz należy zalać wodą i odstawić do zaparzenia 1 - 1,5 minuty. Susz można zalać ponownie, pamiętając o tym, by wydłużyć czas zaparzania o kolejne 30 - 60 sekund. Jeżeli mamy oolonga o wysokim stopniu utlenienia, możemy eksperymentować z wyższą temperaturą wody i odwrotnie w przypadku suszu nisko oksydowanego.

Herbata oolong -  gdzie kupić?

Dobrej jakości herbatę oolong można nabyć w sklepach specjalizujących się w sprzedaży herbat, a także w sklepie CafeSilesia.pl. Oferujemy wybór herbat zarówno w formie sypanej, jak i wygodnych saszetek. Ile kosztuje herbata oolong? Cena zależy głównie od jakości suszu. Czysty susz bez dodatków aromatyzujących kosztuje około 20 zł za 100 g, lecz cena może być wyższa w zależności od obszaru upraw i przyjętych metod produkcji.

    pixel