ŁYŻECZKI

( ilość produktów: 6 )

Gadżetów do kawy, które ułatwiają i umilają picie ulubionego napoju, jest bez liku. Akcesorium niezbędnym podczas przygotowywania i picia kawy jest łyżeczka. I choć może zabrzmi to banalnie, łyżeczka łyżeczce nierówna. Co więcej, istnieją też łyżeczki do zadań specjalnych, takie jak profesjonalne łyżeczki cuppingowe czy małe łyżeczki do espresso. Czym się różnią poszczególne łyżeczki i dlaczego warto je mieć?

Łyżeczki do kawy — jakie wybrać?

Wybierając łyżeczki do kawy, trzeba zwrócić uwagę na ich kształt i rozmiar. Łyżeczki serwowane do latte macchiato są zdecydowanie dłuższe od łyżeczek do espresso, ponieważ dostosowane są do naczynia, w którym serwuje się kawę. Są też inaczej wyprofilowane, by zapewnić wygodę użytkowania i przyjemne wrażenia estetyczne. Zadbanie o odpowiedni dobór łyżeczki do kawy z pewnością zrobi dobre wrażenie na gościach. Istotny jest też materiał, z którego wykonano łyżeczkę. Choć wyjątkowo estetyczne i trwałe są łyżeczki posrebrzane, cena pojedynczej sztuki bywa wysoka. Rozsądną alternatywą są łyżeczki wykonane z wytrzymałej stali nierdzewnej, które bez obaw można myć w zmywarce.

Łyżeczki do kawy cuppingowe

Cupping jest swego rodzaju wydarzeniem, w którego trakcie testuje się i ocenia poszczególne kawy. Cuppingi przeprowadza się na różnych etapach produkcji kawy, jak również w kawiarniach dla klientów i pasjonatów kawy. Organizuje się nawet zawody w cuppingu, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by cupping przeprowadzić w domowym zaciszu.Do przeprowadzania cuppingu potrzebne są czarki, zmielona kawa, woda o odpowiedniej temperaturze i łyżki. Z braku laku nadadzą się te, które akurat mamy pod ręką. Jeśli jednak „wkręciliśmy się” w cupping, przyda się nam łyżka cuppingowe, odpowiednio wyprofilowana (tj. idealnie szeroka i głęboka) i wypolerowana (by nie rozlać kawy), pomocna w rozwijaniu umiejętności sensorycznych. Z takich łyżeczek korzystają profesjonaliści na całym świecie!

Długie łyżeczki do kawy

Nic tak nie drażni, jak zbyt krótka łyżeczka podana do caffè latte zaserwowanej w wysokiej szklance. Tak małą łyżeczką nie sposób zamieszać kawę bez pobrudzenia sobie dłoni, nie wspominając o skutecznym wymieszaniu wszystkich składników napoju. W skrajnych przypadkach dokończenie kawy okazuje się niemożliwe i jest to sytuacja wysoce niepożądana. Łyżeczki do kawy latte w kawiarniach są standardem. Najczęściej wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej, odpowiednio wypolerowanej, by ich powierzchnia była idealnie gładka. Jednocześnie są idealnie wyważone i zaskakująco lekkie, dzięki czemu używanie ich to przyjemność. Pozwalają zamieszać napój (sięgając nawet do syropu na samym dnie naczynia) i do samego końca delektować się puszystą, mleczną pianką lub pyszną bitą śmietaną.

Łyżeczki do deserów długie

Łyżeczki do latte można też wykorzystywać jako łyżeczki do deserów. Takie łyżeczki przydadzą się podczas serwowania lodów z bitą śmietaną lub deserów przygotowanych w wysokich szklankach. Dobrej jakości łyżeczki do latte o minimalistycznym wzornictwie będą estetycznym dopełnieniem posiadanej już zastawy stołowej i jest całkiem prawdopodobne, że będziemy sięgać po nie częściej niż po krótkie łyżeczki. Co więcej, taka łyżeczka doskonale sprawdzi się w roli łyżeczki do herbaty.

Łyżeczki do espresso

Niektórzy są zdania, że espresso nie powinno się mieszać. Jednak wymieszanie intensywnej w smaku cremy z pozostałym naparem sprawia, że kawa ta jest słodsza, pełniejsza i idealnie zrównoważona. Małe łyżeczki do espresso mają rozmiar idealnie dopasowany do niewielkich wymiarów filiżanki, doskonale sprawdzają się do mieszania espresso.

    pixel