Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

CZYSZCZENIE EKSPRESU

( ilość produktów: 29 )

Środki czystości są najistotniejsze, gdy chcemy utrzymać nasz ekspres ciśnieniowy w dobrej kondycji. W tej kategorii znajdują się głównie środki do ekspresów automatycznych Jura. Filtry do tych ekspresów są podzielone na typy, reszta środków marki Jura jest przeznaczona do wszystkich ekspresów tej marki. Znajdują się tu również środki do czyszczenia Puly i Urnex, które przeznaczone są do higieny wszystkich ekspresów ciśnieniowych kolbowych. Najwyższa jakość proszków i mleczek tych marek utrzyma każdy ekspres w dobrym stanie technicznym i co najważniejsze w dobrej higienie.

Czyszczenie ekspresu do kawy.

Jeśli nie wiemy, od czego zacząć w przypadku prawidłowego czyszczenia ekspresu, to przede wszystkim powinniśmy zacząć od zakupu odpowiednich środków i akcesoriów do konserwacji. Jeśli zależy nam na tym, żeby kawa przygotowywana w naszym ekspresie dobrze smakowała, musimy przede wszystkim dbać o higienę naszego ekspresu. Czyszczenie pozostałości po kawie, to podstawowa czynność konserwacyjna, które pozwoli na zachowanie naszego ekspresu w dobrej kondycji i pozwoli nam nie tylko przez długie lata cieszyć się smakiem naszej kawy, ale też da nam pewność, że nasz ekspres będzie służył bezawaryjnie. Dzięki odpowiednim akcesoriom do czyszczenia oraz środkom czystości nasi klienci mogą być pewni, że jeśli będą czyścić ekspres zgodnie z zaleceniami, które otrzymują przy zakupie ekspresu w naszym sklepie, wówczas kawa parzona w takim ekspresie zachowa swój doskonały smak. I niezależnie czy naszą kawę przygotowujemy w ekspresie kolbowym czy automatycznym, to zawsze powinniśmy pamiętać o regularnym czyszczeniu. Jest to czynność, której nigdy nie możemy zaniedbać, a w przypadku gdy nie wiemy, który środek do czyszczenia ekspresu wybrać, wówczas wystarczy zwrócić się do profesjonalnej obsługi naszego sklepu.

Czyszczenie ekspresu kolbowego.

Czyszczenie ekspresu kolbowego, chociaż jest bardzo proste, to w odróżnieniu od ekspresu automatycznego charakteryzuje się tym, że ekspres kolbowy nie posiada wbudowanego systemu, który komunikowałby nam konieczność wykonania podstawowych czynności konserwacyjnych takich jak płukanie czy czyszczenie za pomocą odpowiedniego środka czyszczącego. Sami musimy wyrobić sobie nawyk czyszczenia ekspresu każdorazowo po jego używaniu i przed jego wyłączeniem. Ekspres kolbowy wymaga od nas tego, by podstawowe czyszczenie sitka (zwanego prysznicem), znajdującego się w grupie zaparzającej wykonywać każdorazowo po zakończeniu używania ekspresu. Polega to na dokładnym myciu prysznica w grupie zaparzającej gorącą wodą z bojlera ekspresu. Woda puszczona jest dokładnie w taki sam sposób jak wtedy, gdy chcemy zaparzyć kawę, tyle że woda zatrzymuje się na tak zwanym ślepym sitku. Ślepe sitko wbrew nazwie nie jest sitkiem, a stalowym krążkiem o głębokości około 0,5 cm z dnem pozbawionym dziurek. Umieszcza się go w portafiltrze kolby ekspresu zamiast sitka, do którego sypiemy kawę. Następnie kolba ze ślepym sitkiem zakładana jest w grupie zaparzającej w identyczny sposób jak ma to miejsce, gdy zapinamy kolbę z namieloną i ubitą kawą. Po otwarciu zaworu woda „odbija się” od ślepego sitka i przepłukuje prysznic. Czyszczenie to nazywane jest backflushem, czyli wstecznym płukaniem. Tego rodzaju czyszczenie kolbowych ekspresów do użytku domowego (które tak samo stosuje się w ekspresach profesjonalnych, czyli ekspresach do zastosowań gastronomicznych) jest możliwe w przypadku ekspresów wysokiej jakości. Natomiast w zależności od ilości spożywanej przez nas kawy musimy z odpowiednią częstotliwością stosować przeznaczone do tego rodzaju czyszczenia środki czystości. Nawet jeśli codziennie spożywamy kilka kaw, to opisane wyżej czynności wykonujemy za każdym razem, gdy chcemy wyłączyć ekspres po jego używaniu, a dodatkowo stosujemy odpowiedni proszek lub tabletkę czyszczącą do ekspresu kolbowego co najmniej co drugi dzień. Wówczas taki środek po prostu nakładamy na ślepe sitko przed zapięciem kolby i płuczemy przez 10 sekund, powtarzając czynność tak długo, aż cały detergent zostanie wypłukany. Pomiędzy płukaniami odpinamy kolbę i energicznymi ruchami czyścimy ranty wewnętrznej części grupy zaparzającej szczoteczką przeznaczoną do czyszczenia grupy.

Czyszczenie ekspresu automatycznego.

Ekspres automatyczny wymaga prostych czynności czyszczących, o których wykonaniu nie musimy pamiętać, bo ekspres automatyczny wysokiej klasy informuje nas za każdym razem, gdy będzie wymagał określonego rodzaju czyszczenia. Naszym zadaniem jest tylko tych komunikatów nie ignorować  i jedynie postępować zgodnie z zawartymi w nich instrukcjami, a automat dzięki odpowiedniemu programowi wykona za nas cały cykl czyszczenia. Każdorazowo, gdy musimy wyczyścić wysokiej klasy ekspres automatyczny z osadów kawowych, to działanie to jest niezwykle proste i polega na wrzuceniu tabletki czyszczącej, przeznaczonej do czyszczenia olejków kawowych we wskazane przez komunikat miejsce. W przypadku ekspresów Jura tabletkę wrzucamy do wlotu, do którego wsypuje się kawę mieloną (część ekspresów Jura posiada pojemnik wyłącznie przeznaczony do dozowania środka czyszczącego w formie tabletki). Środek czyszczący w formie tabletki ma tę przewagę nad środkiem czyszczącym w proszku, że nie musimy odmierzać niezbędnej ilości detergentu. Po wrzuceniu tabletki i potwierdzeniu tego przyciskiem, automat wyczyści olejki kawowe z tych kanałów i komponentów ekspresu, przez które kawa przepływa. Podstawowym zadaniem detergentu jest to, by skutecznie usunąć wszelki tłuszcz, jaki zostaje po kawie i który pozostawiony na dłuższy czas zapycha przewody i negatywnie wpływa na smak kawy. Komunikat o zakończonym procesie czyszczenia również pojawi się na wyświetlaczu. Również powinno się zgodnie z instrukcją obsługi ekspresu zaprogramować ekspres w taki sposób, by przy każdorazowym wyłączeniu automatycznie włączało się płukanie wylewki. Warto także pamiętać, że gdy kupujemy wysokiej jakości środki czyszczące do ekspresu, mamy pewność, że nie tylko skutecznie wyczyszczą nasze urządzenie, ale również są one bezpieczne dla naszego zdrowia.

MarkaMarka
+ Rozwiń- Ukryj
Przedziały cenowePrzedziały cenowe
RodzajRodzaj
PrzeznaczeniePrzeznaczenie
KolorKolor
ZastosowanieZastosowanie
Pokaż tylko Pokaż tylko
Widok
pixel