Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Arabica Bourbon - krótka charakterystyka jednego z najpopularniejszych szczepów kawy

2018-09-02
Arabica Bourbon - krótka charakterystyka jednego z najpopularniejszych szczepów kawy

Kilka wpisów temu na naszym blogu poruszyliśmy temat gatunków i szczepów, jakie wymienia się w odniesieniu do kawy. Znamy różnice występujące między arabiką, robustą i libericą, a także wiemy, że to pierwsza spośród wymienionych dzieli się na najwięcej szczepów. W zależności od odmiany liście, owoce i ziarna drzewa kawowca posiadają nieco inny kolor, kształt oraz inną wielkość, a co najważniejsze po zmieleniu i zaparzeniu doszukiwać się w nich można odmiennych smaków i aromatów. W artykule na temat szczepów kawy wspomnieliśmy także, że jednym z najpopularniejszych, tym, po który szczególnie chętnie sięgają Włosi jest Bourbon. Tym razem przedstawiamy jego krótką charakterystykę.

Jak powstał gatunek Bourbon?

Bourbon to jeden ze szczepów arabiki, który został stworzony na położonej u wybrzeży Afryki, na Oceanie Indyjskim wyspie Reunion (jej poprzednia nazwa to właśnie Bourbon). W tym celu krzew kawowca ze szczepu Typica poddano mutacji i rozsiano w Brazylii, a chwilę później po całej Ameryce Łacińskiej.

Cechy szczególne szczepu Bourbon

Bourbon to szczep, który w porównaniu do Typica ma zdecydowanie większych rozmiarów liście oraz wydaje żółte i czerwone, okrągłe owoce. Wiśnie w tym przypadku szybko dojrzewają i opadają chociażby na skutek silniejszego wiatru i deszczu. Najwięcej dorodnych plonów pozyskuje się z wysokości 1100-2000 m n.p.m. Warto również zaznaczyć, że produkuje o 20-30% więcej ziaren niż Typica. I chociaż krzewy dość często atakują szkodniki i choroby, to wciąż uprawa szczepu Bourbon jest bardzo opłacalna. Upodobały ją sobie szczególnie włoskie palarnie.

Miejsca uprawy gatunku Bourbon

Chociaż szczep Bourbon oryginalnie wywodzi się z położonej u wybrzeży Afryki wyspy, skąd został przetransportowany do Ameryki Łacińskiej, współcześnie uprawiany jest w różnych zakątkach świata. Prócz Brazylii, Kolumbii i Kostaryki, hodowle Bourbon znajdują się także w Gwatemali, Nikaragui, Salwadorze, Malawi, Republice Dominikany, Haiti, Burundi, Tanzanii i Rwandzie.

Odmiany szczepu Bourbon

W obrębie szczepu Bourbon wymienia się jeszcze poszczególne jego odmiany, takie, jak Acaia, Caturra, Jackson, Mocha, Mibirizi, N39, SL 28, SL 34, Tekisik, Villa Sarchi , Pacas, Pnk Bourbon, Red Bourbon oraz Yellow Bourbon.

Polecane

pixel