Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Energetyki czy kawa? Co lepiej pobudza?

2018-04-20
Energetyki czy kawa? Co lepiej pobudza?

Kawa jest najbardziej znanym napojem, po który sięgamy, gdy potrzebujemy pobudzenia psychicznego i fizycznego. Wiele osób w chwili wzmożonego zapotrzebowania na energię decyduje się jednak na wypicie puszki napoju energetycznego. Czy jest on skuteczniejszy i przede wszystkim, czy ma pozytywny wpływ na nasz organizm? Dzisiaj odpowiemy na te pytania.

Zawartość kofeiny w kawie i napojach energetycznych

Studenci, kierowcy, a także osoby uprawiające amatorsko sport sięgają po popularne napoje energetyczne z nadzieją na dostarczenie organizmowi dużej dawki kofeiny. Czy rzeczywiście energetyk zawiera tą substancję w większej ilości? Okazuje się, że nie. Standardowo w puszcze znajdziemy ok. 80 mg kofeiny, podczas gdy kawa może jej zawierać od 80 do nawet 200 mg. Wszystko zależne jest od stopnia jej wypalenia i sposobu parzenia. Warto wspomnieć w tym miejscu jeszcze o tym, że napoje energetyczne zawierają kofeinę syntetyczną, która wchłania się do naszego organizmu natychmiast i powoduje szybki skok ciśnienia. Przy długotrwałym spożywaniu tego rodzaju napojów możemy nabawić się poważnych problemów z sercem. Naturalna kofeina wchłania się znacznie wolniej, pobudzając nasz organizm przez dłuższy czas w łagodny sposób.

Cukier w napojach energetycznych

Kawa, o ile jej nie posłodzimy lub nie dodamy do niej innych dodatków, jest napojem praktycznie pozbawionym kalorii. W przypadku energetyków jest już zupełnie inaczej, ponieważ w puszcze najpopularniejszego napoju energetycznego znajduje się aż 27 gramów cukru. Zazwyczaj nie możemy mówić tu nawet o sacharozie, którą znajdziemy w tradycyjnych cukiernicach . Częściej stosowany jest tańszy syrop glukozowo-fruktozowy, który nasila nasz apetyt i sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Ta mieszanina monosachyrydów nie wymaga trawienia, więc może zostać natychmiast wchłonięta przez krew. Takie nagłe skoki poziomu cukru we krwi mogą doprowadzić do problemów z trzustką, a także do rozwoju cukrzycy.

Czy kawa jest zdrowsza od energetyków?

Wiemy już, że kawa zawiera naturalną kofeinę, a także pozbawiona jest szkodliwe syropu glukozowo-fruktozowego. Czy jednak za małą czarną przemawia coś więcej? Oczywiście, kawa posiada wiele pozytywnych właściwości, które obce są wszelkim napojom energetycznym.

Filiżanka kawy przyspiesza metabolizm tłuszczów i ogranicza wchłanianie się cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Ponadto zawarte w niej antyoksydanty spowalniają procesy starzenia się skóry i włosów. Wielokrotnie udowodniono też, że kawa ma pozytywny wpływ na nasz mózg, a w szczególności pamięć długotrwałą. Pijąc ją regularnie możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich chorób jak Pakinson czy Alzheimer.

Co pobudza lepiej? Energetyki czy kawa?

Niektórym może się wydawać, że energetyki są skuteczniejsze. Ich działanie jednak jest po prostu szybsze i znacznie bardziej intensywne ze względu na obecność cukrów prostych i syntetycznej kofeiny. W praktyce jednak pobudzenie jest znacznie krótsze, a spożywanie napojów energetycznych może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Lepiej więc sięgnąć po filiżankę sprawdzonej kawy z Cafe Silesia.

Polecane

pixel