FAIR TRADE - SPRAWIEDLIWY HANDEL!

2016-11-27
FAIR TRADE - SPRAWIEDLIWY HANDEL!

Czy wiesz, że każda filiżanka kawy pitej przez nas może przyczynić się do polepszenia środowiska oraz życia pracowników plantacji kawy. Nierzadko ich ciężka praca opłacana jest głodowymi pensjami, za które mogą oni wyżywić swoich rodzin. Zmiana możliwa jest za sprawą Fair Trade.

Droga, którą kawa przebywa od plantacji do naszego domu jest niezwykle długa i pełna pośredników. Taka sytuacja sprawia, że sami producenci otrzymują niewielki procent od jej końcowej ceny. Producenci kawy, plantatorzy muszą również liczyć się z przeciwnościami, jakie stawia przed nimi pogoda. Susze, powodzie, anomalie pogodowe, szkodniki – wszystko wpływa to na jakość i ilość plonów, a tym samym: na ich dochód i życie.

Czym jest Fair Trade?

Fair Trade czyli Sprawiedliwy Handel jest zorganizowanym ruchem, mającym na celu poprawienie sytuacji twórców różnorodnych dóbr, w tym między innymi kawy. Wytwórcami są po prostu rolnicy pracujący na swoich i cudzych plantacjach w krajach rozwijających się. Ruch Fair Trade nie jest działalnością charytatywną czy pomocową. Ruch ten opiera się na stopniowym wprowadzaniu reguł opierających się przede wszystkim na moralności. Główną zasadą działania jest zdrowa relacja handlowa pomiędzy krajami ubogimi, a krajami wysokorozwiniętymi. W Polsce ruch Fair Trade nie jest jeszcze szeroko znany, jednak trzeba przyznać, że w sklepach wzrasta ilość produktów posiadających charakterystyczny znaczek tego ruchu.

Jakie są standardy Fair Trade?

Standardy określone przez Fairtrade International (właściciel znaku towarowego) muszą być spełniane, aby dany produkt mógł otrzymać ich certyfikat. Wśród nich znajdziemy:

  • dobre warunki socjalne – producenci powinni mieć możliwość wyboru miejsca pracy oraz zapewnione warunki niezagrażające ich zdrowiu oraz życiu. Praca nie może mieć również charakteru niewolniczego,
  • sprawiedliwą cena produktu – cena, za którą rolnik jest w stanie utrzymać rodzinę
  • zapewnienie premii producentom
  • uczciwe praktyki handlowe, m.in. krótszy łańcuch pośredników, szybkie płatności.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2016

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Klikając „ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności w Internecie w celach marketingowych (w tym dla personalizacji reklam).
Jeżeli klikniesz „NIE WYRAŻAM ZGODY” - nie będzie możliwe wejście na stronę Sklepu.

NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixel