Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Illy jedna z najlepszych włoskich kaw i jedno z najbardziej rozpoznawalnych logo na świecie

2018-03-25
Illy jedna z najlepszych włoskich kaw i jedno z najbardziej rozpoznawalnych logo na świecie

Pomimo dość znaczących zmian, jakie w ciągu ostatnich lat zaszły w świecie kawy, niesamowitej ekspansji kawiarni oraz palarni (szczególnie tych rzemieślniczych), a także większej świadomości tego, czym jest dobra kawa, włoskie kanony pozostają bez zmian. Dla producentów ziaren przeznaczonych do parzenia kultowego już espresso italiano, dotychczasowe standardy wciąż są aktualne. Co więcej, wydaje się, że obowiązywać będą jeszcze długie lata. I nie ma się co dziwić, bowiem dla wielu ludzi na całym świecie włoskie espresso stanowi wyznacznik dobrego smaku. Jednak w jaki sposób Włosi byli w stanie zbudować aż tak silny autorytet? O tym najlepiej opowiadają takie marki, jak Lavazza, Mokito oraz Illy. Dziś kilka słów o tej ostatniej.

Powstanie palarni Illy

Palarnię Illy we włoskim Treście, jednym z największym kawowych portów w Europie założył w 1933 roku nie kto inny jak Francesco Illy. Człowiek ten, poza tym, że utworzył nową markę kawy, przyczynił się do rozwoju ekspresów do kawy, a także znacznej modernizacji produkcji, w tym pakowania gotowych ziaren. Dzięki wynalezieniu opakowania, w którym kawa pozostawała świeża na dłużej możliwy był jej eksport poza granice Italii, np. do Szwecji czy też Holandii. Dziś na czele firmy stoi wnuk założyciela - Andrea Illy, który kontynuuje rodzinną tradycję. Obecnie marka jest rozpoznawana i bardzo ceniona w ponad 140 krajach na całym świecie, stanowiąc symbol klasycznego włoskiego espresso.

Puszki i filiżanki - znaki rozpoznawcze Illy

Prawdopodobnie trudno byłoby znaleźć na świecie człowieka, który nie kojarzy charakterystycznego, bardzo prostego logo tej marki, czyli białego napisu „Illy” umieszczonego na czerwonym tle (w kwadracie). Pojawia się one na srebrnych puszkach, w których w dobrych sklepach z kawą można nabyć ziarna pochodzące z palarni w Triescie, a także na filiżankach. Prócz standardowych białych z logo w odcieniu intensywnej czerwieni, marka zyskała popularność dzięki edycjom specjalnym swoich filiżanek. Co ciekawe, są one projektowane przez światowej sławy artystów.

Jaka jest kawa Illy?

Inaczej niż ma to miejsce w przypadku większości ogólnodostępnych kaw włoskich, w palarni Illy nie ma podziału na kompozycje o różnym składzie. Wszystkie mieszanki Illy to stuprocentowe arabiki, a dokładnie dziewięć odmian tego gatunku kawy składających się na wyraziste, oleisty espresso.

Polecane

pixel