Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak działa kawiarka i który model wybrać?

2018-09-29
Jak działa kawiarka i który model wybrać?

Kawiarka to klasyczny, włoski sposób na zaparzenie wyśmienitej kawy. Prawdopodobnie mimo starań, nie znaleźlibyśmy w Italii ani jednego domu, w którym na wyposażeniu kuchni nie byłoby tego charakterystycznego urządzenia. Co więcej, nie brakuje go w wielu domach na całym świecie, w tym w Polsce. Biorąc pod uwagę jakość przygotowywanego w tzw. moce napoju oraz stosunkowo niską cenę - fakt ten w ogóle nie dziwi. Oczywiście nie bez znaczenia jest to, który spośród dostępnych modeli kawiarek wybierzemy. Sprawdźmy, jak one działają i czym się od siebie różnią.

Kawiarki - budowa i podstawowe różnice

Zdecydowana większość dostępnych na rynku kawiarek, w tym tych, najsławniejszych tzn. włoskiej marki Bialetti składa się z trzech elementów, a mianowicie zbiorniczka na wodę, lejka z sitkiem oraz zbiorniczka na gotową już kawę. W zależności od producenta oraz konkretnego modelu kawiarki różnią się natomiast jakością wykonania, pojemnością, designem, a także materiałem wykonania (kawiarki stalowe bądź aluminiowe) i przeznaczeniem (kawiarka na indukcję, na gaz lub kawiarka elektryczna).

Kawiarka stalowa czy aluminiowa?

Nie da się ukryć, że od pewnego czasu naczynia, garnki, patelnie oraz kawiarki właśnie wykonane z aluminium niestety nie cieszą się dobrą sławą. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że do stworzenia pierwszej kawiarki Bialetti wykorzystano właśnie ten materiał. W związku z tym nie do końca jest prawdą to, że aluminiowe kawiarki są gorsze. Tym bardziej, że współcześnie produkuje się je z certyfikowanych stopów aluminium, co stanowi gwarancję bezpieczeństwa dla naszego zdrowia oraz najwyższej jakości smaku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że aluminium nie zagraża naszemu życiu i nie ma negatywnego wpływu na smak naparu dopóki do mycia moki nie wykorzystujemy detergentów. Co ciekawe, na smak kawy może mieć wpływ sam kształt urządzenia - podczas, gdy modele z aluminium są raczej kanciaste, kawiarka stalowa wyróżnia się gładkim, opływowym kształtem.

Kawiarka na indukcję, kuchenki gazowe czy elektryczne?

Poza materiałem wykonania, producenci kafetierek proponują nam modele, które różnią się pod względem przeznaczenia. W zależności od tego, czy posiadamy w swoim domu klasyczną kuchenkę gazową czy nowoczesną indukcyjną zastosowanie znajdzie albo kawiarka Bialetti stworzona specjalnie do użytku na gazie, albo wybrany model kawiarki na indukcję. Dla dwóch podstawowych modeli istnieje jeszcze ciekawa alternatywa, a mianowicie kawiarka elektryczna.

Polecane

pixel