Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać automatyczny ekspres ciśnieniowy?

2017-03-26
Jak wybrać automatyczny ekspres ciśnieniowy? Jak wybrać automatyczny ekspres ciśnieniowy?

Ekspresy automatyczne ciśnieniowe są bez wątpienia najczęściej wybierane przez polskich konsumentów – są łatwe w obsłudze, nie wymagają specjalistycznych umiejętności parzenia kawy, dodatkowo są zróżnicowane cenowo, przez co każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Kupno ekspresu ciśnieniowego wydaje się być prostym zadaniem – ale tylko pozornie! W sklepach ze sprzętem kuchennym znajdziemy najwięcej właśnie tego typu urządzeń w segmencie ekspresów. Znalezienie idealnego modelu może zająć nam nawet kilka dni. Zanim więc wyruszymy do sklepu warto poznać bliżej wady i zalety takiego urządzenia.

Moc urządzenia

To jeden z najważniejszych parametrów podczas kupowania ekspresu. Moc przekłada się na szybkość nagrzewania wody oraz otrzymanie finalnego produktu, jakim jest kawa. Zazwyczaj tańsze produkty posiadają moc dochodzącą co 1000 W co oznacza, że woda wewnątrz ekspresu nagrzewać się będzie około minuty. Dla większości z nas czas ten będzie optymalny, kiedy jednak często żyjemy w biegu znacznie lepszym rozwiązaniem będzie kupno urządzenia o mocy 1500 W lub więcej – woda nagrzewana jest w nim błyskawicznie, przez co oszczędzamy cenne minuty.

Młynek

Jak wybrać automatyczny ekspres ciśnieniowy?

Kupując automatyczny ekspres ciśnieniowy oczekujemy jak największego ułatwienia podczas parzenia ulubionego napoju. Zdarza się jednak, że ekspresy automatycznie nie posiadają młynków, przez co zmuszeni jesteśmy kupować kawę już zmieloną i wsypywać ją do odpowiedniego dozownika lub też mielić samodzielnie oddzielnym młynkiem. Wychodząc z założenia, że ekspres automatyczny ma przygotować za nas kawę od początku do końca szukajmy urządzeń z wbudowanymi młynkami!

Ciśnienie

To właśnie odpowiednie ciśnienie odpowiada za otrzymanie ze zmielonych ziaren naparu o odpowiedniej gęstości oraz aromacie. Aby tego dokonać konieczne jest ciśnienie 9 barów – zazwyczaj dostępne ekspresy oferują ciśnienie maksymalne do 15 barów. Jeśli oglądany przez nas produkt oferuje niższe ciśnienie – od razu zrezygnujmy z jego kupna.

Zbiorniki: na wodę, na odpady

Niewiele osób zwraca uwagę na wielkość zbiorników, szczególnie tego na wodę – a to dość ważne. Zbiornik ten powinien mieć ok. 1,5 litra pojemności, aby móc spokojnie zaparzyć kilka filiżanek kawy i aby ekspres mógł wykorzystać nieco wody na samooczyszczenie elementów wewnątrz. Zwróćmy też uwagę na zbiorniki na fusy czy odpady (woda po czyszczeniu) – także powinny być większe, aby nie było konieczności ich opróżniania każdego dnia.

Elektroniczny wyświetlacz

Jak wybrać automatyczny ekspres ciśnieniowy?

Osoby kupujące ekspres pragną, aby nie tylko prezentował się on elegancko, ale i nowocześnie. Wielu producentów oferuje elektroniczne systemy sterowania ekspresem z wyświetlaczami. Z pewnością to wygodne rozwiązanie, miejmy jednak na uwadze, że takie elementy elektryczne często się psują i wymagają kosztownych napraw.

pixel