Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jura S8 czy Jura E8 - porównanie kultowych ekspresów automatycznych.

2021-03-10
Jura S8 czy Jura E8 - porównanie kultowych ekspresów automatycznych. Jura S8 czy Jura E8 - porównanie kultowych ekspresów automatycznych.

Jura S8 czy Jura E8 - porównanie kultowych ekspresów automatycznych.

Ekspresy automatyczne do kawy to jedne z najchętniej wybieranych urządzeń z segmentu małego AGD. Zajmują stosunkowo niewiele miejsca, są łatwe w obsłudze i nie wymagają od użytkownika specjalistycznej wiedzy, a potrafią przygotować rozmaite specjały kawowe, jak z ulubionej kawiarni. Niekwestionowanym liderem w branży ekspresów automatycznych jest szwajcarska marka JURA, której urządzenia są gwarancją niezawodności i najwyższej jakości, ale przede wszystkim innowacyjnych rozwiązań. Wśród najbardziej popularnych modeli wyróżnia się JURA S8 oraz Jura E8. Co je różni i który z nich będzie lepszym wyborem?

Ekspresy JURA - szwajcarska precyzja

Historia szwajcarskiej marki JURA sięga początku lat 30. XX wieku. Wówczas firma zajmowała się produkcją ekskluzywnych i innowacyjnych urządzeń do użytku domowego, które słynęły z wysokiej jakości i niezawodności. W połowie lat 80. marka zdecydowała się jednak na zmianę profilu działalności i wykorzystując swoje zdobywane przez lata doświadczenie, rozpoczęła produkcję pierwszych, automatycznych ekspresów do kawy.

Ekspres do kawy JURA S8 Moonlight Silver (EA)

Kilkadziesiąt lat na rynku ugruntowało pozycję marki JURA jako niekwestionowanego lidera wśród producentów automatycznych ekspresów ciśnieniowych. Firma specjalizuje się przede wszystkim w dostarczaniu sprzętu do domu oraz biur, ciesząc się uznaniem miłośników kawy, którzy chcą rozsmakowywać się w wyśmienitym naparze, jak z ulubionej kawiarni.

Ekspresy automatyczne JURA do domu

Marka JURA ma do zaoferowania bogatą ofertę automatycznych ekspresów do kawy segmentu premium. Każdy model wyróżnia się eleganckim wzornictwem, wysoką jakością wykonania, a także bogatą paletą funkcji i inteligentnych systemów, które sprawiają, że korzystanie z tych ekspresów to czysta przyjemność, wymagająca zaledwie kilku kliknięć lub gestów na ekranie dotykowym.

Wśród fanów marki niesłabnącą popularnością cieszą się dwa kultowe modele - JURA S8 oraz JURA E8, których odświeżony design i systemy niedawno ujrzały światło dzienne. Czym wyróżniają się oba te urządzenia, jakie technologie w nich zastosowano i czy spełnią one wyśrubowane oczekiwania miłośników dobrej kawy?

Ekspres do kawy JURA E8 Dark Inox (EB)

Ekspres automatyczny JURA S8 - kompaktowy i elegancki

Linia S ekspresów automatycznych JURA to połączenie wszystkich zalet kompaktowych urządzeń tego segmentu z wysoką jakością i wzornictwem sprzętów klasy premium. Dzięki swoim niewielkim wymiarom (28 x 34,8 x 44,4 cm) bez problemu zmieści się na blacie kuchennym, gdzie stanie się prawdziwą ozdobą kuchni. Ekspresy JURA S8 słyną bowiem z charakterystycznej i harmonijnej formy, a także wysokiej jakości materiałów wykończeniowych, które cieszą oko. W odświeżonej odsłonie ekspresy linii S doczekały się nowej, chromowanej tacki ociekowej oraz karbowanego zbiornika na wodę, które są doskonałym uzupełnieniem dotychczasowego, klasycznego designu tych ekspresów.

Ekspres do kawy JURA S8 Piano Black (EA)

Ekspres JURA S8 obsługuje się przy pomocy dużego i czytelnego wyświetlacza dotykowego TFT o przekątnej 4,3 cala i wysokiej rozdzielczości. Wykorzystane animacje i grafiki sprawiają, że nawigacja po całym systemie jest bardzo intuicyjna nawet dla nowego użytkownika. Wystarczy kilka muśnięć palcem, by ulubiona kawa trafiła do filiżanki. W sumie ekspres może przygotować 15 różnych specjałów, w tym podwójne ristretto, tradycyjne cappuccino, modne flat white, a nawet wodę na zieloną herbatę.

W ekspresie zastosowano szereg nowoczesnych technologii, które optymalizują proces parzenia kawy, przygotowywania mlecznej pianki i konserwacji urządzenia. Ziarna mieli profesjonalny młynek Aroma, który dzięki udoskonalonej geometrii żaren, zapewnia równomierny przemiał, co przekłada się na doskonały rezultat w filiżance w postaci feerii zniuansowanych aromatów. Aby uniknąć sytuacji, gdy młynek pracuje bez ziaren, urządzenie posiada system aktywnego monitoringu ziaren, który informuje, czy w zbiorniku znajduje się odpowiednia ilość kawy. Ekspres został wyposażony w nową, profesjonalną dyszę do spieniania mleka, która nie tylko świetnie zgrywa się z całą konstrukcją, lecz przede wszystkim przygotowuje doskonale spienione mleko. Z jej pomocą bez problemu wyczarujemy warstwowe latte macchiato lub cappuccino zwieńczone puszystą, mleczną pianką.

Ekspres do kawy JURA S8 Moonlight Silver (EA)

Wśród zastosowanych rozwiązań nie sposób pominąć Procesu Ekstrakcji Pulsacyjnej (P.E.P.®), który optymalizuje czas ekstrakcji espresso, przetłaczając wodę przez zmieloną kawę w cyklach dopasowanych do ilości wody. Rozwiązanie te jest ściśle powiązane z Inteligentnym Systemem Wstępnego Zaparzania (I.P.B.A.S.©), dzięki któremu możliwe jest wydobycie maksimum aromatu z każdego rodzaju zastosowanej kawy. Inteligentnym systemem filtrowania wody (I.W.S.®) gwarantuje wodę o odpowiednich parametrach oraz ochronę urządzenia przed zakamienieniem, dzięki czemu ekspres przez długie lata będzie działał bezawaryjnie. Nie oznacza to, że urządzenie od czasu do czasu nie będzie wymagało czyszczenia, jednak nad tym procesem czuwają zintegrowane programy płukania i czyszczenia, które będą informować o potrzebie konserwacji ekspresu. Użytkownik musi jedynie uruchomić automatyczny system czyszczenia, pamiętając o użyciu dedykowanych środków czyszczących.

Ekspres do kawy JURA S8 Piano Black (EA)

Wysoka jakość dla każdego, czyli JURA E8

Ekspres JURA E8 to rozwiązanie dla tych, którzy szukają różnorodności zamkniętej w nieco luksusowej oprawie. Urządzenia linii E są jednymi z chętniej wybieranych wśród miłośników dobrej kawy, ponieważ są proste w obsłudze, oferują szeroki wybór przygotowywanych specjałów kawowych, odznaczają się interesującym i eleganckim wzornictwem, a to wszystko w stosunkowo niskiej cenie.

JURA E8 z wzornictwa marki czerpie wszystko, co najlepsze, łącząc nieco ascetyczną formę z nienachalną elegancją i ponadczasowym stylem. Centrum zarządzania ekspresem stanowi wyświetlacz TFT o przekątnej 2,8 cala, którym steruje się za pomocą umieszczonych po obydwu bokach przycisków nieco wtopionych w panel. Z poziomu wyświetlacza można dowolnie konfigurować ustawienie produktów, a także wyświetlać lub ukrywać ich nazwy (będą wówczas widoczne jedynie symbole przedstawiające ulubioną kawę). Algorytm szybko rozpoznaje indywidualne preferencje użytkowników i konfiguruje ekran startowy tak, by wyświetlał najczęściej wybierane specjały.

Ekspres do kawy JURA E8 Piano White (EB)

Poprzednia odsłona modelu E8 posiadała wbudowany młynek Aroma G3, w najnowszej wersji marka zdecydowała się na zamontowanie profesjonalnego młynka Aroma (tego samego, który kryje się we wnętrzu modelu JURA S8). Młynek ten pracuje ciszej od swojego poprzednika i, według zapewnień producenta, pozwala uzyskać 12,2% więcej aromatu z ziaren kawy. Zmieniono też konstrukcję dyszy spieniającej - teraz wylewka wody i mleka są oddzielne, co pozwoliło na automatyzację czyszczenia systemu mlecznego.

Jura E8 oferuje wyjątkowo szeroką paletę specjałów kawowych, dzięki czemu nawet najbardziej wybredny kawosz znajdzie coś dla siebie. W menu tego urządzenia znajduje się aż 17 rozmaitych produktów od klasycznego espresso i lubianego cappuccino, przez caffè barista i espresso macchiato, po lungo i cortado. Każda filiżanka kawy może być więc zupełnie nowym doznaniem, a dzięki funkcji One-Touch dzieli nas od niej zaledwie jedno dotknięcie przycisku. Dodatkowo regulowana wysokość wylewki do spienionego mleka pozwala przygotować kawę latte macchiato w nawet bardzo wysokiej szklance. Nowością w modelu E8 jest funkcja EXTRA SHOT dostępna przy kawach mlecznych (cappuccino, latte macchiato, flat white), pozwalająca przygotować ulubioną kawę z dodatkiem podwójnej porcji czarnej kawy.

Ekspres do kawy JURA E8 Dark Inox (EB)

W modelu Jura E8 (podobnie jak w JURA S8) zastosowano liczne technologie tej marki, w tym: Proces Ekstrakcji Pulsacyjnej (P.E.P.®), inteligentny system Wstępnego Zaparzania (I.P.B.A.S.©), Inteligentny system wody (I.W.S.®) połączony z filtrem CLARIS oraz zautomatyzowany system czyszczenia urządzenia za naciśnięciem jednego przycisku. Jest to więc wysoce zaawansowane urządzenie, które spełni nawet najbardziej wyśrubowane oczekiwania.

JURA S8 i JURA E8 - co je różni?

Oba urządzenia pod względem wielu parametrów technicznych są do siebie podobne. Ekspresy ważą mniej więcej tyle samo (ok. 10 kilogramów), mają też podobne wymiary, choć E8 jest minimalnie mniejszy. W obu urządzeniach zamontowano zbiornik na wodę o pojemności 1,9 l oraz pojemnik zdolny pomieścić 280 gramów ziaren kawy. Ekspresy nie różnią się też pod względem zastosowanych standardów automatycznych i zamontowanego młynka do mielenia ziaren. Co ważne, oba urządzenia są kompatybilne z systemem Smart Connect i JURA Operating Experience (J.O.E.®), czyli aplikacją umożliwiającą sterowanie ekspresem automatycznym z poziomu smartfona. Należy jednak pamiętać, że transmiter Smart Connect dołączony jest wyłącznie do modelu S8, więc posiadacze JURY E8 muszą go nabyć we własnym zakresie. Wizualnie oba ekspresy również są dosyć podobne, co nie powinno dziwić, gdyż nawiązują do klasycznego i rozpoznawalnego stylu tej marki.

Co zatem różni te urządzenia? Pierwszą zauważalną różnicą są wyświetlacze. W przypadku modelu S8 jest to sporych rozmiarów wyświetlacz dotykowy, idealne rozwiązanie dla miłośników nowych technologii, którzy na co dzień korzystają ze smartfonów. W przypadku E8 użytkownik ma do dyspozycji nieco mniejszy wyświetlacz wraz z przyciskami służącymi do obsługi ekspresu, co może być ułatwieniem dla osób, które z różnych powodów nie chcą korzystać z urządzeń dotykowych.

Znacząca różnica zachodzi też w zakresie przygotowywanych specjałów kawowych i nie chodzi jedynie o liczby. Ekspres JURA S8 został zaprogramowany do przygotowania 15 różnych produktów, z kolei JURA E8 przygotuje ich aż 17. Model z linii S będzie odpowiadał osobom lubiącym tradycyjne kawy, takie jak ristretto i espresso, czy mleczne cappuccino, latte macchiato lub flat white. Ekspres ten przygotuje również porcję mlecznej pianki i mleka, a nawet gorącą wodę o temperaturze odpowiedniej do zaparzenia zielonej herbaty. Menu JURY E8 jest z kolei skierowane do poszukiwaczy nowych doznań smakowych. Na długiej liście specjałów znalazły się m.in. caffè barista, lungo barista (jest to możliwe dzięki zintegrowanej wylewce wody, znajdującej się przy wylewce kawowej) i cortado. Kawy mleczne można wzmocnić dodatkową porcją espresso (EXTRA SHOT) dla lepszego pobudzenia i bardziej wyrazistego smaku. Warto jednak pamiętać, że model S8 ma możliwość personalizacji kawy i zapisania w systemie nawet 8 dodatkowych napojów dopasowanych do naszych preferencji.

W obydwu urządzeniach zamontowano spieniacze do mleka w wersji HP3, który jest gwarantem idealnie spienionego mleka o aksamitnej konsystencji. Jednakże w modelu E8 dostępna jest końcówka Fine Foam Frother, które przygotowuje wyłącznie aksamitną, mleczną piankę. Z kolei w modeli S8 zastosowano końcówkę Proffessional Fine Foam Frother, która oprócz mlecznej pianki może również przygotować gorące, niespienione mleko np. do czekolady na gorąco lub kakao.

Ekspres

Choć zazwyczaj rekomendujemy stosowanie kawy ziarnistej, w obu ekspresach istnieje możliwość przygotowania napoju na bazie kawy już zmielonej. Urządzenia posiadają wsyp kawy mielonej, jednak model S8 dodatkowo posiada specjalny czujnik, dzięki któremu ekspres od razu wie, że musi przygotować napój z kawy mielonej. W przypadku modelu E8 po wsypaniu kawy należy wybrać na ekranie odpowiedni tryb parzenia. Porównując oba urządzenia, nie sposób nie wspomnieć o różnicy w cenie. JURA S8 dzięki zastosowaniu pewnych innowacyjnych rozwiązań (m.in. dotykowy wyświetlacz, dysza spieniająca Proffessional Fine Foam Frother, dołączony transmiter Smart Connect) jest ekspresem droższym niż nieznacznie mniej zaawansowany E8.

Ekspres do kawy JURA E8 Piano White (EB)

JURA S8 i JURA E8 - który wybrać?

Wybierając ekspres automatyczny JURA do swojej kuchni, warto wziąć pod uwagę nie tylko zastosowane technologie, ale przede wszystkim swoje własne preferencje. W obu ekspresach zastosowano wiele funkcji ułatwiających obsługę i konserwację ekspresu, oraz do minimum zmniejszających ingerencję użytkownika. Każdy z przedstawionych modeli z pewnością spełni oczekiwania wszystkich domowników, jednak niektóre niuanse w zależności od naszych potrzeb, mogą przemawiać na korzyść jednego bądź drugiego ekspresu.

Jeżeli nadal zastanawiasz się, który ekspres będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni, chętnie pomożemy przy dokonaniu wyboru. Skontaktuj się z nami już teraz!

Polecane

pixel