Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Klasyczne połączenie, czyli kawa w czekoladzie

2020-07-27
Klasyczne połączenie, czyli kawa w czekoladzie

Połączenie intensywnego i pobudzającego smaku kawy ze słodką i kremową czekoladą znane jest od dawna. To właśnie po kostkę czekolady sięgamy najchętniej, gdy raczymy się filiżanką kawy – czy to intensywnym espresso, czy delikatnym i mlecznym cappuccino. Kombinacja kawy i czekolady szczególnie często wykorzystywana jest w cukiernictwie. Czekolady, pralinki, batoniki, wymyślne monodesery i inne słodkości łączące w sobie oba wspomniane smaki to jedne z częściej wybieranych łakoci. Prócz niewątpliwych walorów smakowych, kawa w czekoladzie może też pozytywnie działać na nasze zdrowie.

Co łączy kawę i czekoladę?

Klasyczne połączenie, czyli kawa i czekolada

Choć mogą wydawać się skrajnie różne, ziarna kawy i czekolady mają ze sobą wiele wspólnego. Klimat, w którym są uprawiane, warunki glebowe i stopień nasłonecznienia upraw mają istotny wpływ na smak ziaren. Ponadto, zarówno ziarna kakaowca, jak i ziarna kawy poddawane są procesowi palenia, aby wydobyć z nich pożądane aromaty i nuty smakowe. Dużo podobieństw zachodzi także w składzie ziaren, które kryją w sobie wiele wartościowych związków. Zarówno w kawie i czekoladzie obecna jest kofeina, która działa pobudzająco, zmniejsza uczucie zmęczenia, a także poprawia koncentrację i wydajność w pracy. W obu ziarnach znajdziemy również liczne polifenole o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, jednak ich stężenie zależne jest od stopnia wypalenia ziaren – im mocniej będą wypalone, tym mniej tych związków znajdziemy w kawie i czekoladzie.

Część badań dowodzi, że połączenie kawy z czekoladą może być korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Kawa dodaje energii i poprawia koncentrację, a także pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Czekolada z wysoką zawartością kakao sprzyja wydzielaniu serotoniny, dzięki czemu poprawia się nasze samopoczucie. Jednocześnie czekolada może częściowo niwelować ewentualne skutki nadmiaru kofeiny. Jak widać, miłośnicy kawy i czekolady instynktownie wiedzą, że jest to zdrowe połączenie!

Mokka – kawa z dodatkiem czekolady

kawa mokka mocha z czekoladą i bitą śmietaną

Nie ma bardziej czekoladowej kawy niż mokka, która uznawana jest za jeden z wariantów caffè latte. Klasyczne latte przygotowuje się na bazie espresso oraz podgrzanego i odpowiednio spienionego mleka. Mokka dodatkowo zawiera w sobie mleczną bądź gorzką czekoladę. Swoją nazwę zawdzięcza nadmorskiemu miastu Mokka w Jemenie, które niegdyś było jednym z najważniejszych i największych eksporterów kawy. Ziarna te miały podobno wyrazisty smak czekolady.

Do przygotowania kawy mokka potrzebować będziemy:

Mleko należy podgrzać i spienić przy pomocy dyszy ekspresu – jego konsystencja powinna być gładka i kremowa. Następnie mieszamy mleko z czekoladą, aż znikną wszystkie grudki. Czekoladowe mleko wlewamy do filiżanki z kawą. Wierzch możemy posypać odrobiną kakao lub przybrać czapą bitej śmietany. Jeżeli wybraliśmy opcję z syropem, należy go wymieszać z kawą i dodać do tej mieszanki podgrzane mleko.

A może kawa w czekoladzie?

ziarna kawy w czekoladzie do cappucino

Kawa zazwyczaj stanowi zaledwie dodatek do czekoladowych łakoci. Są jednak takie słodycze, które uczyniły z niej główny punkt zainteresowania. Mowa o “perłach kawowych”, czyli ziarnach kawy zatopionych w czekoladzie. Stanowią świetną alternatywę dla draż i pralin, a to za sprawą interesującego kontrastu smaków i struktur. Słodycz delikatnej czekolady została przełamana chrupkością i goryczką kawowego ziarna.

Kawa w czekoladzie to idealna propozycja dla osób, które cenią sobie nieco bardziej wytrawne łakocie i niebanalne połączenia smaków. Sprawdzi się jako słodki dodatek do filiżanki kawy lub wyjątkowy prezent dla miłośnika małej czarnej.

Polecane

MOUNT CARAMEL DOBRY SYROP CZEKOLADOWY 1000ml

MOUNT CARAMEL DOBRY SYROP CZEKOLADOWY 1000ml

73,00 zł brutto67,16 zł brutto
MOUNT CARAMEL DOBRY SYROP CZEKOLADOWY 500ml

MOUNT CARAMEL DOBRY SYROP CZEKOLADOWY 500ml

47,00 zł brutto42,77 zł brutto
MOUNT CARAMEL DOBRY SYROP CZEKOLADOWY 200ml

MOUNT CARAMEL DOBRY SYROP CZEKOLADOWY 200ml

28,00 zł brutto25,20 zł brutto
Etno Cafe Czekolada Gorzka 0,25 kg

Etno Cafe Czekolada Gorzka 0,25 kg

36,00 zł brutto33,12 zł brutto
Etno Cafe Czekolada Mleczna 0,25 kg

Etno Cafe Czekolada Mleczna 0,25 kg

36,00 zł brutto33,12 zł brutto
Caffen ziarna kawy w czekoladzie 50g

Caffen ziarna kawy w czekoladzie 50g

15,00 zł brutto12,15 zł brutto
pixel