Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nitro Cold Brew - co to?

2018-07-08
Nitro Cold Brew - co to?

Odwiedzając w miarę regularnie, bądź też sporadycznie kawiarnie, w których doświadczeni bariści serwują naprawdę dobrą kawę mogliście natknąć się na tajemniczo brzmiącą nazwę „Nitro Cold Brew” (w skrócie nitro). Oczywiście jest to określenie kawy przygotowywanej w dość specyficzny sposób, przez co zaparzenie jej w domu, nawet z pomocą wysokiej jakości sprzętów do metod alternatywnych raczej nie wchodzi w grę. Wobec tego, czym jest Nitro Cold Brew? Sprawdźmy!

Co to jest nitro?

Nitro to nazwa kawy, która podobnie jak klasyczne Cold Brew podawana jest na zimno, lecz co ciekawe - z azotem. To dzięki niemu kofeinowy napój zyskuje wyśmienitą piankę, tzw. efekt wodospadu, a także niespotykaną w przypadku innych metod parzenia konsystencję i absolutnie wyjątkowy smak. Otóż wyciskany z butli azot na tyle przenika strukturę kawy, że zyskuje ona nieodkryte dotąd nuty i aromaty.

Jak przygotowuje się nitro?

Na wstępie wspomnieliśmy, że przygotowanie Nitro Cold Brew w warunkach domowych jest raczej niewykonalne, a przynajmniej bardzo trudne. Otóż napój ten wymaga dość specjalistycznego sprzętu. Butla z azotem to jedno - tę być może udałoby nam się jakoś zdobyć. Pozostały, konieczny sprzęt to już większy problem. Poza brewer’em, czyli specjalnym urządzeniem do parzenia kawy na zimno, potrzebny jest bowiem jeszcze keg z kranem podobnym do tych, z których w pubach barmani nalewają piwo. Stąd też celem skosztowania nitro zdecydowanie łatwiej i przyjemniej będzie wybranie się do ulubionej kawiarni.

Jak smakuje nitro?

Dzięki azotowi, a co za tym idzie charakterystycznej piance, która powstaje w wyniku uderzania kawy pod dużym ciśnieniem w sito zamontowanie w kranie kawa nitro zyskuje gęste, aksamitne body, wyjątkową słodycz, a także nietypowe smaki. Dla przykładu w wysokiej jakości kawach specialty np. Coffee Grange, Coffe Proficiency, Awaken czy też Double Shot możemy wyczuć nuty koniaku bądź czerwonego wina. Co ciekawe, kofeina zawarta w zimnym naparze za sprawą azotu jest lepiej wchłaniania przez nasz organizm. Oznacza to, że nitro to nie tylko doskonały smak i oryginalny wygląd, ale i świetna sposób na pobudzenie.

pixel