Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

O mieleniu kawy

2017-05-07
O mieleniu kawy

Z pewnością wielu z nas podczas zakupów niejednokrotnie stawało przed dylematem jaką kawę wybrać – ziarnistą czy mieloną? O ile dla osób posiadających w domu ekspresy automatyczne z wbudowanym młynkiem wybór jest oczywisty, o tyle dla tych, którzy swój kofeinowy napój przygotowują np. w aeropressie, chemexie lub tradycyjnej włoskiej kawiarce, nie jest to już tak prosta decyzja. Przekonajmy się jaka kawa jest lepsza, czy warto samodzielnie mielić ziarna i czy sposób mielenia ma znaczenie.

Ziarnista czy mielona?

Bezsprzecznie kawa ziarnista jest znacznie smaczniejsza, gdyż kupując tę uprzednio zmieloną nigdy nie uda nam się osiągnąć prawdziwej głębi smaku tego naparu. Decyduje o tym fakt, że szczelnie zamknięte ziarna, długo utrzymują swój aromat, zaś po zmieleniu, które przyspiesza proces wietrzenia, tracą delikatne nuty orzechowe, czekoladowe bądź cytrusowe. Mieląc kawę na kilka chwil przed zaparzeniem dodajemy jej co najmniej 50% jakości. A zatem nawet najlepsza i najdroższa kawa mielona nie będzie tak smaczna, jak średniej klasy ziarnista, którą zmielimy sami. Wobec tego naprawdę warto zaopatrzyć się w młynek, chociażby ręczny i poświęcać kilka chwil dłużej na przygotowanie wyśmienitej małej czarnej.

Jak mielić kawę?

Dobór stopnia zmielenia ziaren kawowca do metody zaparzania również ma znaczenie. Oczywiście można też eksperymentować, poszukiwać swoich sposobów i smaków. Jednak zawsze należy mieć na uwadze, że im dłużej drobiny kawy spotykają się z wodą, tym większe powinny one być. W związku z tym do ekspresów przelewowych, chemexu, dripów i pras francuskich najlepsza wydaje się kawa grubo zmielona, przypominająca kryształki soli. Do kawiarek i ręcznych zaparzaczy ciśnieniowych, takich jak np. aeropress poleca się kawę średnio zmieloną, mniej więcej na grubość piasku. W ekspresach ciśnieniowych, barowych z kolbą lub automatycznych, świetnie sprawdza się kawa drobno zmielona, której drobinki są nieco mniejsze niż te cukru. Natomiast do klasycznej kawy po turecku zaparzanej w tzw. dżezwie ziarna należy bardzo drobno zmielić, tak by otrzymana konsystencja była porównywalna z cukrem pudrem, czy też mąką.

pixel