Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czyszczenie młynka do kawy – jak to robić?

2019-12-31
Czyszczenie młynka do kawy – jak to robić?

Młynek do kawy jest jednym z najważniejszych elementów potrzebnych do przygotowania idealnego naparu kawowego. Od tego, jak zmielone są ziarna, zależy moc kawy, czas ekstrakcji naparu, a także paleta uzyskanych aromatów. Jednak nawet najlepszy młynek nie będzie dobrze spełniał swojego zadania, jeżeli nie będzie regularnie czyszczony. Na co należy zwrócić uwagę przy konserwacji tego urządzenia i jakich środków do czyszczenia używać, by młynek służył nam jak najdłużej?

Czyszczenie młynka do kawy – dlaczego jest tak ważne?

Elektryczny młynek do kawy, jak każdy sprzęt, od czasu do czasu wymaga gruntownego czyszczenia, aby mógł sprawnie działać. Zaniechanie czyszczenia nie tylko wpłynie na jakość przygotowywanej kawy, ale w dłuższej perspektywie może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia i poniesienia dodatkowych kosztów jego naprawy.

Ziarna kawy w swoim składzie zawierają kwasy tłuszczowe, które wytrącają się podczas procesu palenia. Olejki te odpowiadają za smak i zapach kawy, a im mocniejsze wypalenie, tym bardziej „tłuste” są ziarna. W procesie mielenia tłuszcze te stopniowo pokrywają powierzchnię ścianek pojemnika na ziarna (hoppera), komory mielenia oraz samych żaren. Innym produktem ubocznym zmielonych ziaren jest pył kawowy, który dostaje się do wewnętrznych partii młynka.

Gromadzące się olejki mogą z czasem jełczeć i niekorzystnie wpływać na smak kawy. Dodatkowo zatłuszczone żarna i inne elementy mechaniczne przyciągają drobiny kawy, czego konsekwencją może być gorsza jakość mielenia, a nawet awaria silnika w młynku. Lepiej zatem zapobiegać takim sytuacjom i regularnie czyścić swój młynek do kawy.

Jak często czyścić młynek do kawy?

Wszystko zależy od tego, jak często używamy młynka do kawy. W warunkach przemysłowych (np. w kawiarni), gdy młynek jest obsługiwany przez niemal cały czas, czyszczenie należy przeprowadzać regularnie. Drobne zabiegi, takie jak przetarcie hoppera, czy odkurzenie komory mielenia warto wykonywać nawet codziennie, zaś poważniejsze procedury powtarzać raz w miesiącu lub częściej.

W warunkach domowych, gdy kawę mielimy kilka razy w tygodniu, generalne czyszczenie młynka możemy powtarzać co pół roku lub częściej. Odkurzanie i przecieranie wykonujmy codziennie, by utrzymać młynek w czystości.

Jak czyścić młynek do kawy?

Przystępując do czyszczenia żaren i wnętrza młynka, warto najpierw sięgnąć po zwykły odkurzacz, którym usuniemy nagromadzony pył i drobinki kawy. Zabieg ten możemy powtarzać przy okazji każdego odkurzania. Pamiętajmy, by w trakcie czyszczenia młynek był odłączony od prądu!

czyszczenie hoppera młynka do kawy pully hopper

Czyszczenie młynka do kawy najlepiej zacząć od hoppera. Na ściankach pojemnika osadza się tłusty osad oraz drobiny kawy, co pogarsza smak przygotowywanych naparów i wygląda wyjątkowo nieestetycznie. Do czyszczenia tego elementu najlepiej wykorzystać specjalny spray do czyszczenia, który usuwa zanieczyszczenia i działa dezynfekująco. Zbiornik należy opróżnić z kawy i zdemontować, następnie spryskać płynem i przetrzeć do sucha ręcznikiem papierowym.

czyszczenie żaren młynka do kawy pully urnex grind

Do niedawna, by pozbyć się z żaren i wewnętrznych elementów tłustego osadu oraz innych zanieczyszczeń, konieczne było rozłożenie młynka na części. Proces ten można uprościć korzystając ze specjalnego granulatu do czyszczenia, który skutecznie czyści wewnętrzne części urządzenia. Hopper należy opróżnić z kawy, a do środka wsypać wymaganą porcję preparatu. Granulat mielimy na średniej grubości do całkowitego opróżnienia młynka. Zmielone granulki wyrzucamy, a pozostały pył usuwamy ściereczką. Alternatywnym rozwiązaniem są kryształki do czyszczenia młynków, które czyszczą młynek, a co ważniejsze usuwają pozostałości z zakamarków i żłobień żaren.

Po wyczyszczeniu młynka hopper należy napełnić ziarnami, a pierwsze dwie zmielone dozy wyrzucić. Z następnych porcji możemy przygotować naszą ulubioną kawę.

Polecane

pixel