Profesjonalny sklep z kawą i ekspresami

Profesjonalny sklep
z kawą i ekspresami

(32) 284 70 32 sklep@cafesilesia.pl

(32) 284 70 32sklep@cafesilesia.pl


Arabica Bourbon - krótka charakterystyka jednego z najpopularniejszych szczepów kawy

Kilka wpisów temu na naszym blogu poruszyliśmy temat gatunków i szczepów, jakie wymienia się w odniesieniu do kawy. Znamy różnice występujące między arabiką, robustą i libericą, a także wiemy, że to pierwsza spośród wymienionych dzieli się na najwięcej szczepów. W zależności od odmiany liście, owoce i ziarna drzewa kawowca posiadają nieco inny kolor, kształt oraz inną wielkość, a co najważniejsze po zmieleniu i zaparzeniu doszukiwać się w nich można odmiennych smaków i aromatów. W artykule na temat szczepów kawy wspomnieliśmy także, że jednym z najpopularniejszych, tym, po który szczególnie chętnie sięgają Włosi jest Bourbon. Tym razem przedstawiamy jego krótką charakterystykę.

Jak powstał gatunek Bourbon?

Bourbon to jeden ze szczepów arabiki, który został stworzony na położonej u wybrzeży Afryki, na Oceanie Indyjskim wyspie Reunion (jej poprzednia nazwa to właśnie Bourbon). W tym celu krzew kawowca ze szczepu Typica poddano mutacji i rozsiano w Brazylii, a chwilę później po całej Ameryce Łacińskiej.

Cechy szczególne szczepu Bourbon

Bourbon to szczep, który w porównaniu do Typica ma zdecydowanie większych rozmiarów liście oraz wydaje żółte i czerwone, okrągłe owoce. Wiśnie w tym przypadku szybko dojrzewają i opadają chociażby na skutek silniejszego wiatru i deszczu. Najwięcej dorodnych plonów pozyskuje się z wysokości 1100-2000 m n.p.m. Warto również zaznaczyć, że produkuje o 20-30% więcej ziaren niż Typica. I chociaż krzewy dość często atakują szkodniki i choroby, to wciąż uprawa szczepu Bourbon jest bardzo opłacalna. Upodobały ją sobie szczególnie włoskie palarnie.

Miejsca uprawy gatunku Bourbon

Chociaż szczep Bourbon oryginalnie wywodzi się z położonej u wybrzeży Afryki wyspy, skąd został przetransportowany do Ameryki Łacińskiej, współcześnie uprawiany jest w różnych zakątkach świata. Prócz Brazylii, Kolumbii i Kostaryki, hodowle Bourbon znajdują się także w Gwatemali, Nikaragui, Salwadorze, Malawi, Republice Dominikany, Haiti, Burundi, Tanzanii i Rwandzie.

Odmiany szczepu Bourbon

W obrębie szczepu Bourbon wymienia się jeszcze poszczególne jego odmiany, takie, jak Acaia, Caturra, Jackson, Mocha, Mibirizi, N39, SL 28, SL 34, Tekisik, Villa Sarchi , Pacas, Pnk Bourbon, Red Bourbon oraz Yellow Bourbon.

Zapisz się do newslettera!

otrzymaj dodatkowe
20zł na dalsze zakupy

Jura Fiorenzato Etno cafe Doubleshot Coffeeproficiency Caffen Mokito La Brasiliana Agust Cafe Izzo Fantino Meseta Varesina Lavazza Bezzera Bialetti
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl