Profesjonalny sklep z kawą i ekspresami

Profesjonalny sklep
z kawą i ekspresami

(32) 284 70 32 sklep@cafesilesia.pl

(32) 284 70 32sklep@cafesilesia.pl


Kawa z Indonezji - krótka charakterystyka i ciekawostki

Nie da się ukryć, że w kontekście największych, najpopularniejszych plantacji kawy zazwyczaj mówi się o krajach Ameryki Środkowej i Południowej, a przede wszystkim Brazylii i Kolumbii oraz Afrykańskich - Kenii, Etiopii. Tymczasem okazuje się, że położona w południowo-wschodniej Azji oraz Oceanii Indonezja jest czwartym, co do ilości dostarczanych każdego roku ziaren największym producentem kawy na świecie. Na terenie o łącznej powierzchni ponad 1,9 mln km2 znajduje się ponad 1,2 tys. ha upraw kawowca. Co ciekawe, indonezyjskie gospodarstwa to w zdecydowanej większości rodzinne farmy, które wciąż są mocno niedoinwestowane.

Kawa z Indonezji - arabika czy robusta?

Co ciekawe w Indonezji, przede wszystkim na Javie, Sulawesi i Sumatrze 82% wszystkich plantacji, stanowią te, na których hoduje się gorszą jakościowo, a tym samym tańszą robustę. Uprawy Arabiki są więc w tym regionie raczej rzadkością. Nie oznacza to jednak, że ten wyspiarski, czternasty co do wielkości kraj na Ziemi dostarcza nam wyłącznie niskiej jakości ziarna. Co ciekawe, to właśnie stąd pochodzi jak dotąd najdroższa kawa na świecie, czyli słynna Kopi Luwak. Warto jednak mieć na uwadze, że w dzisiejszych czasach łuskany nazywane lokalnie luwakami najczęściej przetrzymywane są w klatkach i karmione na siłę kawowymi wiśniami - co gorsza, przeważnie robusty.

Indonezja jako producent ziaren segmentu specialty

Choć zdecydowana większość upraw kawowca zlokalizowanych w obrębie Indonezji dostarcza słabej jakości ziaren robusty, jeśli dobrze poszukać w kraju tym znajdziemy najdoskonalsze uprawy kaw specialty. Należą do nich ziarna z regionów Toraja (Sulawesi) oraz Aceh (Sumatra). Co sprawia, że kawy te są tak cenione? Otóż farmerzy z regionu Toraja skupieni są w kooperatywie Cooperative Petani Kopi Oraganic Toraja, w skład której wchodzi łącznie 570 gospodarstw, na których uprawa kawowca oraz obróbka ziaren odbywa się na zasadach sprzed kilkudziesięciu lat. Niewielkie plantacje (około 1 ha) oraz naturalna produkcja stanowią gwarancję doskonałej jakości ziaren. Z kolei z regionu Aceh pochodzi aż 60% ziaren indonezyjskiej arabiki. Dla odmiany tu plantacje są duże i bardzo efektywne, jednak wciąż prowadzone w tradycyjny sposób.

Zapisz się do newslettera!

otrzymaj dodatkowe
20zł na dalsze zakupy

Jura Fiorenzato Etno cafe Doubleshot Coffeeproficiency Caffen Mokito La Brasiliana Agust Cafe Izzo Fantino Meseta Varesina Lavazza Bezzera Bialetti
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl