GATUNKI KAWY Z 4 KONTYNENTÓW

2016-08-29
GATUNKI KAWY Z 4 KONTYNENTÓW

Choć dla niektórych kawa może być tylko czarna lub biała, w rzeczywistości ilość jej gatunków jest trudna do policzenia. Jeśli dodamy do tego sposoby jej palenia i parzenia, to liczba smaków, jakie możemy uzyskać, staje się astronomiczna. Wyruszmy w podróż, by poznać cenione przez znawców gatunki kaw.

Skąd pochodzi kawa?

Dość powszechnym przekonaniem jest to, że włoska kawa jest najlepsza na świecie, jednak trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że na Półwyspie Apenińskim nie znajdziemy krzewów ani drzew kawowca. Czerwone owoce arabiki czy robusty uprawiane są w Afryce, Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej, a także w Azji. Każdy gatunek ziaren, w zależności od sposobu uprawy i klimatu, charakteryzuje się innymi nutami smakowymi. Zanim jednak przejdziemy do konkretnych odmian, warto przyjrzeć się rodzajom, jakimi są arabika i robusta.

Czym różni się arabika od robusty?

Arabika to gatunek dominujący na półkach sklepowych i w sercach koneserów czarnego naparu. To kawa bardzo łagodna, w której wyczuwalne są kwasowe nuty. Przy mocniejszym paleniu pojawiają się natomiast czekoladowe aromaty. Zawartość kofeiny jest niska i oscyluje poniżej 2%.

Robusta jest zwykle jedynie dodatkiem w mieszankach z arabiką. To kawa gorzka o wysokiej zawartości kofeiny. Krzewy z tego gatunku są odporne na warunki atmosferyczne i to właśnie dzięki temu ten rodzaj kawy zyskał taką popularność.

KAWA - GATUNKI Z 4 KONTYNENTÓW

Kawa Etiopia Yirgacheffe

To właśnie Afryka jest kontynentem, na którym odkryto kawę. Zgodnie z legendą etiopskie kozy spożywały jej ziarna i nie mogły potem zasnąć w nocy. Faktem natomiast jest to, że Yirgacheffe postrzegana jest jako królowa wszystkich afrykańskich kaw. To oczywiście arabika, która charakteryzuje się cytrusowymi nutami i kwiatowym aromatem. Dzięki odpowiedniemu klimatowi i tradycyjnym metodom uprawy jest to kawa niezwykle delikatna.

KAWA - GATUNKI Z 4 KONTYNENTÓW

Kawa Brazylia Santos

Brazylia to jeden z największych producentów kawy na świecie. Aż 1/3 zbiorów ziaren pochodzi właśnie z tego kraju. Brazylia Santos to rodzaj arabiki, który charakteryzuje się odpowiednim balansem. Jej smak jest łagodny z wyczuwalnymi nutami orzechowo-czekoladowymi. Przy mocniejszym wypaleniu idealnie nadaje się do włoskiego espresso.

Kawa Kostaryka Tarrazu

Na Kostaryce kawa jest najważniejszym towarem eksportowym zaraz po bananach. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w tym kraju uprawia się jedynie arabikę. Za sadzenie krzewów robusty można trafić do więzienia.

Tarrazu to ziarna, które praktycznie pozbawione są kwasowości, a nuty orzechowe sprawiają, że podobnie jak brazylijskie odmiany, będzie doskonała do espresso. Przy średnim paleniu warto zaparzyć ją w Aeropressie lub dripie.

KAWA - GATUNKI Z 4 KONTYNENTÓW

Kawa Indonezja Mena Gold

Indonezyjskie kawy nie są jeszcze zbyt popularne w Polsce, jednak z całą pewnością zasługują na uwagę. Mena Gold to gatunek bardzo intensywny, w którego smaku wyczuwalne są jagody i aromaty leśne. To efekt uprawiania krzewów w pobliżu jeziora Toba na Sumatrze, a także indonezyjskiej obróbki ziaren na mokro. To kawa, której prawdziwy smakosz na pewno powinien spróbować.

Polecamy kliknąć Kawa ziarnista na Cafesilesia.pl

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2016
pixel