Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ekspres Bezzera czy Jura? Jaki ekspres wybrać do pracy, domu, a jaki do kawiarni?

2018-09-30
Ekspres Bezzera czy Jura? Jaki ekspres wybrać do pracy, domu, a jaki do kawiarni?

Włoska Bezzera i szwajcarska JURA to prawdziwe potęgi na rynku profesjonalnych ekspresów do kawy. Choć obie marki oferują sprzęt, który sprawdzi się zarówno w pracy, w domu, jak i kawiarni, wyzwanie stanowi wybór odpowiedniego modelu. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, które ekspresy dostępne w naszym sklepie spełnią potrzeby każdego z tych miejsc. Zapraszamy do lektury!

Ekspresy, bez których nie obejdzie się żadna kawiarnia

Ekspresy Bezzera przypominają profesjonalne stalowe kombajny, które są w stanie zmielić tony świeżo palonych ziaren i przygotować hektolitry aromatycznej kawy. Prosty, surowy wygląd i pokaźne gabaryty modeli takich jak BEZZERA ARCADIA DISPLAY 2GR lub BEZZERA B2016 DE 2 GR nie nadadzą się być może do stylowej kuchni, będą jednak doskonałym narzędziem w pracy każdego baristy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając sprzęt do kawiarni? Jedną z ważniejszych kwestii będzie liczba przygotowywanych codziennie kaw. Profesjonalny ekspres powinien serwować napoje szybko, sprawnie i w niewielkich odstępach czasowych. Do tego potrzebny jest z kolei pojemny bojler. Najlepiej pod tym względem sprawdzą się ekspresy BEZZERA ARCADIA DISPLAY 2GR i BEZZERA ELLISSE 2011 DE PID 2 GR z bojlerami o pojemności 11 litrów. Niewiele dalej plasują się nieco mniejsze BEZZERA C2013 COMPACT 2gr DE i BEZZERA C2013 COMPACT 2gr PM.

Nieduże kawiarnie obejdą się bez tak pokaźnych bojlerów. Tu przydadzą się ekspresy takie jak BEZZERA BZ16 S PM czy BEZZERA BZ 16 S DE, które kupimy już za około 6-7 tysięcy złotych. Aby oszacować koszty zakupu, warto przejrzeć artykuł Ceny ekspresów do kawy.

Innymi istotnymi czynnikami, które powinny decydować o zakupie sprzętu do kawiarni powinny być: możliwość sterowania temperaturą wody oraz regulacji ciśnienia wody (to dzięki nim zaparzymy doskonałe espresso), moc i oszczędność energii.

Ekspres do pracy – sprzęt, który pobudzi do działania

Na początek warto oszacować, ilu pracowników liczy firma, ilu z nich będzie regularnie korzystało z ekspresu i ile kaw dziennie będziemy w stanie wypić. W tym wypadku najbardziej zależy nam na wydajności. Kupując ekspres przystosowany do warunków domowych, w których przygotowuje się maksymalnie kilka kaw dziennie, narażamy go na zepsucie, a siebie na dodatkowe koszty.

W małej lub średniej firmie, w której zaparza się maksymalnie 25 filiżanek kawy dziennie sprawdzą się ekspresy JURA. Niewielkie i eleganckie modele JURA A1 i JURA A1 - Piano White obok małej czarnej pozwolą również na zaparzenie ristretto i espresso. JURA D6 Platin przygotuje dwie filiżanki kawy naraz, a dzięki wyświetlaczowi tekstowemu i pokrętłu o zoptymalizowanej ergonomii zaparzenie wyśmienitego cappuccino nie będzie wyzwaniem nawet dla kawowego laika. Aby ułatwić sobie wybór, warto zapoznać się z artykułem Jak wybrać automatyczny ekspres ciśnieniowy.

Duża firma to również większe wyzwanie. W biurach, w których na codzienną dawkę kofeiny liczy kilkadziesiąt zapracowanych osób, warto zainwestować w profesjonalne ekspresy ciśnieniowe lub kolbowe. W tym wypadku sprawdzą się bardziej zaawansowane ekspresy JURA, np. JURA S8 Chrome lub JURA S8 Moonlight Silver lub wymienione wcześniej ekspresy Bezzera dla małych kawiarni.

Jaki ekspres wybrać do użytku domowego?

Choć dobrze przyrządzona kawa smakuje świetnie gdziekolwiek się znajdujemy, najwygodniej pić ją w zaciszu własnego mieszkania. Jaki powinien być ekspres, który spełni każdą z naszych kawowych zachcianek? Przede wszystkim prosty w obsłudze. Bezzera, choć znamy ją głównie z profesjonalnych ekspresów kolbowych wykorzystywanych w kawiarniach, oferuje również niewielki, wygodny ekspres do użytku domowego. BEZZERA HOBBY w wersji czerwonej lub czarnej pozwoli na szybkie i proste przygotowanie ulubionego napoju. Jej dodatkowym atutem jest minimalistyczny, stylowy wygląd.

Jeżeli z kolei marzą nam się kawy mleczne, warto zerknąć na ofertę marki JURA. Ekspresy JURA A7 czy też JURA D6 Platin pozwolą na przygotowanie pysznego cappuccino lub latte.

O wyborze odpowiedniego ekspresu do domu pisaliśmy również tutaj: Wybieramy ekspres do domu – ekspresy kolbowe.

pixel