Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Blog

Dwie metody obróbki kawy - mokra i sucha
Wydawać, by się mogło, że zdążyliśmy już poznać wszystkie czynniki, które decydują o smaku konkretnej kawy. Region świata, z jakiego pochodzą ziarna, typ upraw, jakość, data i stopień palenia, sposób i czas mielenia, proporcje kawy względem wody, wreszcie metoda parzenia. Jednak kiedy w naszej głowie pojawia się nieśmiała myśl, że na tym polu nic już nas nie zaskoczy okazuje się, że owszem, jest jeszcze jeden aspekt, który wpływa na wyczuwalne w kofeinowym napoju nuty. Jest nim metoda obróbki wiśni kawowca, a więc jedna z pierwszych czynności w procesie produkcji kawy. Powszechnie stosuje się dwie, podstawowe metody obróbki, czyli mytą i suchą. Pomiędzy nimi znajduje się jeszcze pulped-natural/honey/semi-washed, ale o niej innym razem.
Czytaj więcej
Półmokre metody obróbki kawy
Jakiś czas temu poruszyliśmy na naszym blogu kwestię różnych metod obróbki ziaren kawowca. Wówczas to opisaliśmy dwa podstawowe sposoby - obróbkę na mokro i na sucho, które to stosują najpopularniejsze na całym świecie palarnie, czego efekty pozwala nam poczuć kawa włoska, chociażby Lavazza. Warto jednak wspomnieć jeszcze o tym, co pomiędzy nimi, a mianowicie metodach: pulped-natural, honey i semi-washed. Bo przecież poza tym, że kawę można myć albo nie myć, nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić trochę tego i trochę tego.
Czytaj więcej
Kwaśność i kwasowość kawy
Wiele osób, zwłaszcza tych, które na co dzień piją czarną kawę boi się kwaśnych mieszanek jak ognia. I nic w tym dziwnego, taki napar wręcz drażni nasze kubki smakowe. I to do tego stopnia, że jako klienci sklepów z kawą lub kawiarni często prosimy baristów o polecenie odmiany, która nie będzie zbyt kwaśna. Wobec tego, możemy zadać sobie pytanie, dlaczego tyle mówi się o stopniu kwasowości różnych rodzajów ziaren i to niekoniecznie w negatywnym znaczeniu. Otóż, w przypadku kawy określenie kwaśny (ang. sour) i kwasowy (acidity) to zupełnie dwie różne cechy. Sprawdźmy, co decyduje o stopniu kwasowości i czym właściwie różni się ona od kwaśności.
Czytaj więcej
Sposób na nietolerancję kofeiny? Kawa bezkofeinowa! Jak powstaje, jaką skrywa historię i czy czuć różnicę w smaku?
Zdecydowana większość ludzi prócz niepowtarzalnego, intensywnego smaku i głębi aromatów docenia w kawie również jej właściwości pobudzające. To dlatego parzenie kofeinowego naparu o poranku, ewentualnie popołudniu (ale nigdy później) stanowi dla nas niemalże rytuał. Mała filiżanka małej czarnej dostarcza nam energii, poprawia humor. Poza tym, pełni ważną funkcję społeczną - jest nieodłącznym elementem spotkań z przyjaciółmi, rodziną oraz partnerami biznesowymi. To przy kawie zwierzamy się i załatwiamy interesy. Wobec tego, osobom, które nie tolerują kofeiny, a wierzcie, że jest ich wśród nas sporo, może to sprawić niemałe kłopoty. Na szczęście, jest i na to rada. To przede wszystkim z myślą o nich powstała przecież kawa bezkofeinowa.
Czytaj więcej
Czego potrzebuje domowy barista?
Barista to osoba, która zawodowo zajmuje się przygotowywaniem i serwowaniem kawy. Kursy i lata praktyki to oczywiście nie wszystko. Profesjonalne ekspresy, które znajdziemy w kawiarniach mogą kosztować kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czy w domowych warunkach możemy przyrządzić doskonałe espresso lub cappuccino bez wydawania majątku na odpowiedni sprzęt? Sprawdźcie, czego potrzebujecie, by zostać baristami w swoim domu!
Czytaj więcej
Meseta – palarnia miesiąca w Cafe Silesia w styczniu 2018r.
Espresso to jeden z największych włoskich skarbów. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego pieczołowicie dbają o to, by było ono przygotowywane zgodnie z najwyższymi standardami. W tym miesiącu spróbujcie kaw z palarni Meseta, która uzyskała certyfikat INEI (Instituto Nazionale Espresso Italiano), potwierdzający fakt, że jej ziarna nadają się doskonale do przyrządzenia wzorcowego espresso. Dowiedzcie się czegoś więcej o palarni, Bolonii i sprawdźcie, co z tym wszystkim ma wspólnego Mikołaj Kopernik!
Czytaj więcej
Czym zastąpić cukier w kawie?
Jako świadomi miłośnicy kawy staramy się robić wszystko, aby każdego poranka wypijać filiżankę naprawdę dobrej małej czarnej. W tym celu zakupujemy porządny ekspres automatyczny bądź jedno z urządzeń do metod alternatywnych, np. drip, Chemex czy też Aeropress. Poza tym, w naszym zestawie małego baristy nie może zabraknąć młynka - w końcu dobra kawa, to kawa świeżo mielona.
Czytaj więcej
pixel